Pierwszy taki przypadek w Polsce – fałszowanie tachografu przez gniazdo OBD

Przez | 22 lutego 2019

Pierwszy taki przypadek w Polsce

Świętokrzyscy inspektorzy ITD wykryli – po raz pierwszy w Polsce – przypadek fałszowania zapisów tachografu poprzez ingerencję z wykorzystaniem złącza diagnostycznego pojazdu (gniazda OBD).

Kontrole prowadzone przez WITD w lutym w Miedzianej Górze, nakierowane były na ujawnianie manipulacji w tachografach. Naruszenia czasu pracy są jednymi z częściej wykrywanych przez ITD. Kierowcy nierzadko stosują tzw. magnesy, które „oszukują” czas pracy. Ale też sięgają po inne rozwiązania.

Świętokrzyscy inspektorzy, po raz pierwszy w Polsce, ujawnili podczas wtorkowej kontroli przypadek fałszowania zapisów tachografu przez ingerencję z wykorzystaniem złącza diagnostycznego pojazdu (gniazda OBD). Inspekcja znalazła urządzenie elektroniczne, które służyło do manipulowania wskazaniami tachografu.

ITD wszczęła postępowania administracyjne wobec przewoźnika. Skierowano też zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Podczas kontroli inspektorzy wykorzystywali nowoczesne, specjalistyczne zestawy diagnostyczne, w które zostali wyposażeni przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego w styczniu 2019 roku.

 

ITDITD 2