Zakaz handlu w niedzielę, gdzie zrobimy zakupy?

Przez | 9 październik 2016

Zakaz handlu w niedzielę, gdzie zrobimy zakupy?

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, złożyła w Sejmie NSZZ Solidarność. Zgodnie z nim handel i inne czynności sprzedażowe mają być zakazane w niedzielę. Czy to oznacza, że w ten dzień nie zrobimy żadnych zakupów, nie zatankujemy samochodu ani nie zrealizujemy recepty? Autorzy projektu ustawy zostawili wiele furtek i wyjątków od zakazu. Sprawdzamy, kto będzie mógł handlować w niedzielę.

Handel w niedziele w placówkach handlowych zakazany

Zgodnie z projektem ustawy, siódmego dnia tygodnia zakazany ma być nie tylko handel, ale też inne czynności sprzedażowe w niedziele. Chodzi tu o logistykę, magazynowanie, przeładunki i dystrybucję.

Zakaz obowiązywać miałby każdego tygodnia od godziny 6.00 w niedzielę do godziny 6.00 dnia następnego.

Dodatkowe ograniczenia czasu pracy projektodawcy ustawy proponują w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Zakupy w te dni zrobić będzie można jedynie do godziny 14.00.

Przepisy miałyby objąć zatrudnionych na stałe, w formie outsourcingu pracowniczego oraz pracowników tymczasowych. Zakaz objąć ma również franczyzobiorców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o umowę agencji. Podporządkować się mu mieliby także przedsiębiorcy prowadzący handel obwoźny i obnośny.

Sporo zakazów, jednak autorzy zostawili wiele wyjątków.

Przedświąteczne zakupy dozwolone w niedzielę

Projekt przewiduje kilka niedziel handlowych w roku, kiedy placówki będą mogły swobodnie funkcjonować.

Zakupy robić moglibyśmy w dwie kolejne niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi.

Dodatkowo autorzy projektu ustawy chcą umożliwić handel w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca i sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Zakaz handlu nie obejmie placówek handlowych, gdzie sprzedaż prowadzona jest wyłącznie przez przedsiębiorcę wykonującego we własnym imieniu działalność gospodarczą. To sytuacja, w której właściciel jest zarazem sprzedawcą.

Wyjątek ten jednak nie będzie dotyczyć przedsiębiorców działających w oparciu o umowę franczyzy lub umowę agencji.

Internet?

Autorzy projektu ustawy uznali sklepy internetowe za taką samą formę sprzedaży jak tradycyjne sklepy. W związku z tym chcą niedzielnego zakazu prowadzenia handlu również w sieci.

Wyjątkiem mają być platformy i portale internetowe świadczących usługi w zakresie sprzedaży towarów, które nie powstały w efekcie działalności produkcyjnej. Oznacza to, że serwisy aukcyjne wyłączone miałyby być spod zakazu handlu.

Źródło: www.money.pl

SONDAŻE w Polsce przykład:

Czy jesteś za wprowadzeniem całkowitego zakazu handlu w niedzielę?62 proc. badanych odpowiedziało NIE. Za zakazem handlu w niedzielę opowiedziało się 30 proc. respondentów, a 8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Unia Europejska nie ma jednolitego stanowiska w sprawie zakazu handlu w niedziele. Pewne ograniczenia i regulacje wprowadziły Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy czy Belgia. Zakaz nie obowiązuje natomiast w Irlandii, Portugalii, Czechach, a także na Słowacji czy Litwie.

 europa

http://tvn24bis.pl