Dąb Bartek
- Dąb Bartek to jedno z najstarszych i najbardziej znanych drzew w Polsce
- Liczący prawie 700 lat dąb ma ponad 28 metrów wysokości i ponad 13 metrów obwodu mierzonego przy ziemi
- film, który pokazuje, jak dąb zmienia się w ciągu roku oraz wirtualny spacer w technologii wideo 360 stopni
- Bartek rośnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk, w leśnictwie Bartków na skarpie rzeki Bobrzy, przy drodze wojewódzkiej nr 750. Wokół ogrodzenia okalającego słynne drzewo znajduje się ścieżka, umożliwiająca jego oglądanie i fotografowanie. Liczący prawie 700 lat dąb ma ponad 28 metrów wysokości i ponad 13 metrów obwodu mierzonego przy ziemi. Z historią Bartka związanych jest wiele legend. Według jednej z nich, w cieniu drzewa odpoczywał król Jan III Sobieski, który wracając spod Wiednia, w dziuplach drzewa miał umieścić butelkę wina, rusznicę i szablę turecką.
- Kamera on-line http://www.dabbarteknaszwspolnyznajomy.pl/multimedia/kamera-online
Zamek w Chęcinach
W Chęcinach koło Kielc, znajduje się zamek trudno ominąć wzrokiem jego majestatyczne baszty, rzucające długie cienie wprost ze szczytu skalistego wzgórza. Owa trójca milczących strażników ziemi świętokrzyskiej przynależy do niegdysiejszej królewskiej rezydencji, po której pozostały zaledwie malownicze ruiny. Średniowieczna chęcińska twierdza, znajdująca się na drodze wiodącej z Krakowa do Warszawy, miała okazję odegrać niejedną rolę w polskiej historii, będąc to nieprzystępną warownią, to bezpiecznym schronieniem królewskiego skarbca, to znów lochem dla znanych więźniów. Po kilku okrutnych wojnach 17 wieku, ten na wpół zburzony zamek został na długo porzucony, i dopiero renowacja, która nastąpiła w ostatnich dziesięcioleciach, podarowała Zamkowi w Chęcinach szansę na powrót do niegdysiejszej jego sławy.
dronvision.net
Historia Zamku Królewskiego w Chęcinach
Za najbardziej prawdopodobną datę rozpoczęcia budowy twierdzy w osadzie Chęciny uważa się koniec 13-początek 14 wieku, kiedy to królem Polski był syn czeskiego króla Wacław II z dynastii Przemyślidów. Pisemna wzmianka na temat zamku pojawia się w dokumentach z 1306 roku, kiedy to Władysław Łokietek po niespodziewanej śmierci Wacława II powrócił z wygnania i zajął Kraków, obiecując przy tym oddanie w posiadanie krakowskiej kapitule Castrum (twierdzy) Chęciny wraz z przylegającymi wsiami. Jednakże, już latem 1307 roku Władysław, podejrzewając krakowskiego biskupa Jana Muskata o spisek, odbiera twierdzę i przekształca ją w ważne polityczne i wojskowe centrum kraju.
W pierwszej połowie 14 wieku do chęcińskiego zamku kilkukrotnie zjeżdżali na narady małopolscy i wielkopolscy rycerze, dostojnicy i urzędnicy, co też, według niektórych historyków, stało się wzorem do stworzenia później sejmu polskiego. W 1318 roku, obawiając się najazdów teutońskich rycerzy, arcybiskup Janisław wysłał na przechowanie do zamku skarbiec oraz świętości z Gnieźnieńskiej katedry, która przez wiele wieków odgrywała rolę duchowego centrum Polski. Powstała za czasów Władysława Łokietka zamkowa kaplica również nie rzadko dawała schronienie królewskiemu skarbcowi. W 1331 roku pod murami twierdzy w Chęcinach zgromadziło się wojsko, które wyruszyło na krwawy bój z oddziałami zakonu krzyżackiego pod Płowcami. (więcej)
Co można zobaczyć?
Wiosną 2013 roku rozpoczął się kolejny etap rekonstrukcji chęcińskiej warowni, w trakcie którego archeolodzy odkryli fundament baszty, nieznanej wcześniej i możliwe, iż najstarszego z istniejących dotąd obiektów zamku. Podczas wycieczki po zamku można na własne oczy zobaczyć, jak różnią się między sobą pod względem kolorystyki i materiałów budowlanych poszczególne części obiektów zamkowych, dobudowywanych w różnych wiekach: pierwotne mury, powstałe z okolicznego szarego wapienia, były następnie powiększane przy pomocy jasnego piaskowca oraz czerwonej cegły. Dziedziniec zamkowy otoczony jest 9-metrowym murem obronnym ze strzelnicami dla żołnierzy. W jednej części muru dostrzec można wystający ganek, na którym odbywały się egzekucje.
Terytorium zamkowe dzieli się na dwie części – Zamek Górny i Zamek Dolny, zwany jeszcze Przygródkiem. Część Górnego Zamku ochraniana jest dwoma basztami oraz kamiennymi murami o grubości 2 metrów, Dolny Zamek zaś, stanowiący obszerny dziedziniec, zwieńczony jest czworokątną basztą oraz bramą sklepioną w gotycki łuk. Pośrodku zamkowego dziedzińca można zobaczyć głęboki otwór, wykuty w skale na głębokość do 100 metrów. Historycy twierdzą, iż niegdyś studnia ta łączyła się za pomocą podziemnego przejścia z zamkowym kościołem Św. Bartłomieja, który znajduje się przed samym wejściem do zamku, obok Bramy Wjazdowej.
Ze Wschodniej Baszty, na której znajduje się obecnie plac widokowy, można podziwiać piękno malowniczych okolic zamku: stare miasteczko Chęciny, porośnięte lasem zbocza Gór Świętokrzyskich oraz odległe szczyty Polskich Tatr. Za murami zamku często organizowane są imprezy kostiumowe, poświęcone różnorakim wydarzeniom historycznym, zaś miłośnikom barwnych wrażeń na pewno przypadnie do gustu nocna wycieczka po zamku, owiana niepowtarzalnym tajemniczym kolorytem.
ceny biletów
Ulgowy* 9 zł/os.
Bilet grupowy** 8 zł/os.
Bilet rodzinny*** dla rodziców z dziećmi 35 zł
Bilet lokalny dla mieszkańców Gminy Chęciny 1 zł/os.
Bilet normalny 12 zł/os.
Bilet Premium**** 250 zł
Karta Dużej Rodziny 8 zł/os.
styczeń-luty, listopad-grudzień – od godziny 09:00 do 15:00;
marzec – od godziny 09:00 do 16:00;
kwiecień – od godziny 09:00 do 18:00;
maj-czerwiec, wrzesień – od godziny 09:00 do 19:00;
lipiec-sierpień – od godziny 09:00 do 20:00;
październik – od godziny 09:00 do 17:00.
źródło: https://castles.today/pl
Świętokrzyskie – Kraina Wrażeń 3D – wersja 2D from timelapse360 on Vimeo.