CRASH TEST – Czy warto się spieszyć podczas podróży?

Przez | 12 maj 2023

 

Zbliżają się wakacje i sezon wyjazdów na wypoczynek. Nie zapomnijcie, że nie warto się spieszyć w podróży.

Może to wideo przekona was do wolniejszej i ostrożniejszej jazdy.

Życzymy udanych wyjazdów i powrotów do domu.

 

 

 

 

Coraz mniej sprowadzanych aut do Polski. Duże wzrosty cen transportu samochodów

 

W 2022 Polacy sprowadzili mniej samochodów, za to za wyższą cenę – średnio ceny transportu aut wzrosły o 19%. Najchętniej sprowadzano samochody z Niemiec. Rok 2022 to też kolejny rok spadającego zainteresowania transportem aut z Wielkiej Brytanii. Udział tego kraju w zleceniach wyniósł zaledwie 2,5%, gdy tymczasem jeszcze 5 lat temu sięgał 14%. Więcej informacji na temat sprowadzania aut przez Polaków prezentuje najnowszy raport serwisu transportowego Clicktrans.

 

Raport Samochody 2022 oparty jest na danych z ponad 400 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych w serwisie Clicktrans w latach 2011-2022. To analiza najpopularniejszych kierunków, z których Polacy sprowadzają samochody, najchętniej sprowadzanych marek, a także średnich cen na poszczególnych trasach.

 

Duże wzrosty cen transportu samochodów

 

Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że w roku 2022 sprowadzono do Polski mniej samochodów – w stosunku do roku 2021 jest to różnica aż 14%. Mimo mniejszej liczby sprowadzonych aut ich łączna wartość była zbliżona, co pokazuje duże wzrosty cen samochodów.

Według danych serwisu Clicktrans średnia cena sprowadzenia auta z zagranicy do Polski wzrosła o 19%. Za  transport samochodu średnio płaciliśmy 1791 zł (w roku 2021 – 1504 zł).

Ceny wzrosły na wszystkich popularnych kierunkach. Średnio płaciliśmy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych więcej za transport auta. Największy wzrost odnotowała Szwajcaria – import auta z tego kraju podrożał aż o 46,5%. Najmniej wzrosła cena sprowadzenia auta ze Szwecji (o 2%) i Danii (o 12,5%).

 click

 

 

Niemcy liderem, spada zainteresowanie Wielką Brytanią

 

W 2022 roku najchętniej sprowadzano auta z Niemiec. Udział Niemiec w zleceniach na transport samochodów wynosił ponad 55%. Na drugim miejscu znalazła się Francja z udziałem w zleceniach na poziomie ponad 12%, a na trzecim Holandia z udziałem 7,5%.

 

Zdecydowanie spadło zainteresowanie sprowadzeniem samochodu z Wielkiej Brytanii, na miejscu której znalazła się w 2022 roku Szwecja. Udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na transport aut spada już od kilku lat, a 2022 rok potwierdził ten trend. Udział Wielkiej Brytanii w zleceniach wyniósł zaledwie 2,5%.
–  Nie zaskakuje nas coraz niższy udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na sprowadzenie samochodu. Znacznie sprawniej i bez dodatkowych formalności celnych można sprowadzić auto choćby zza naszej zachodniej granicy – mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans 

click 2

 

Volkswagen wciąż liderem

 

Najpopularniejszą marką sprowadzaną do Polski był podobnie jak rok wcześniej Volkswagen. Na podium znalazły się Audi i BMW, które odnotowały niewielkie wzrosty.

 click 3

 


Raport Samochody 2022 to siódma edycja raportu przygotowywanego na podstawie zleceń zrealizowanych przez serwis Clicktrans. Powstał na podstawie ponad 400 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych na Clicktrans.pl w latach 2011-2021.