Deszcz meteorów w Świętokrzyskim

Przez | 10 sierpień 2016

Noc z 12 na 13 sierpnia warto spędzić poza miastem. Właśnie wtedy będzie najlepiej widoczne niezwykłe zjawisko astronomiczne – rój Perseidów, potocznie zwanych spadającymi gwiazdami. Podczas tegorocznych obserwacji miłośnicy astronomii, mają szansę zobaczyć nawet dwa razy więcej Perseidów niż w latach ubiegłych.

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat. Pierwsze wzmianki o obserwacjach tego roju pochodzą z Dalekiego Wschodu. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów. Nad Ziemią ich aktywność rozpoczyna się w połowie lipca i trwa do około 14-25 sierpnia.

Co roku na przełomie lipca i sierpnia mieszkańcy całej Polski mają okazję oglądać deszcz meteorów. W te wakacje największa liczba Perseidów spadnie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wówczas niebo rozświetli nawet 150 spadających gwiazd na godzinę, czyli ponad dwukrotnie więcej niż zazwyczaj. Ostatni raz podobne zjawisko miało miejsce 7 lat temu.

Spadające Perseidy to kosmiczny pył, powstały w wyniku rozpadu komety Swift-Tuttle. Drobiny z komety pędzą w stronę Ziemi nawet 60 kilometrów na sekundę i ulegają spaleniu w momencie zetknięcia się z atmosferą. Efekt rozbłysku pozostawia na niebie ślad nawet na długości kilkudziesięciu kilometrów.

Do obserwacji wystarczy dogodne miejsce, koc lub leżak. Oglądając Perseidy warto przede wszystkim skupić się na północno-wschodnim horyzoncie. Już po kilkunastu minutach patrzenia w niebo nawet niedoświadczone oko dostrzeże pierwsze meteory.

Niezwykle urozmaicone ukształtowanie terenu województwa świętokrzyskiego, w tym liczne wyżyny i tereny górskie, znacznie ułatwią obserwację całego horyzontu. Wybierając miejsce do przyglądania się gwiazdom warto udać się np. w okolice Wyżyny Sandomierskiej czy w Góry Świętokrzyskie. Mieszkańcy większych miast naszego regionu, jak Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski czy Starachowice, najwięcej gwiazd zobaczą wyjeżdżając na ich obrzeża, gdzie nie będą przeszkadzać miejskie światła.

Gratką dla miłośników astronomii będzie również wycieczka nad Wisłę czy Chańczę, gdzie odbijające się w wodzie Perseidy z pewnością dostarczą wspaniałych wrażeń.

Oczywiście to, jak wiele uda się ich zobaczyć, zależy w dużej mierze od bezchmurnej pogody oraz od miejsca obserwacji – im mniej świateł miasta będzie wokół, tym większa szansa na zobaczenie dużej ilości spadających gwiazd.