Dlaczego szpital Polsko Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach stoi pusty?

Przez | 4 grudzień 2020

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych otrzymało odpowiedź Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza na apel dotyczący wykorzystania pustego budynku po Polsko Amerykańskich Klinikach Serca.

Przypomnijmy, Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych wnioskowało, aby budynek wykorzystać jako mały szpital niecovidowy dla ratowania życia mieszkańcom powiatu starachowickiego i skarżyskiego.

 Jak czytamy w nadesłanej przez wojewody odpowiedzi, nieustannie podejmuje on działania mające na celu zapewnienie świadczeń medycznych nie tylko mieszkańcom powiatów starachowickiego i skarżyskiego, ale całego województwa. Wojewoda nie zgodził się ze stwierdzeniem, że mieszkańcy obu powiatów zostali pozbawieni opieki w sytuacjach nagłych.

– W ościennych powiatach funkcjonują podmioty podmioty lecznicze, które udzielają świadczeń pacjentom ujemnym – czytamy w piśmie wojewody, który dodaje, że wykorzystanie budynku Polsko-Amerykańskich Klinik Serca to sytuacja skomplikowana i poruszająca wiele aspektów formalno-prawnych. – Wydzierżawić lub odkupić budynek po były PAKS powinien podmiot tworzący dla danego podmiotu leczniczego, który byłby zainteresowany udzielaniem świadczeń dla pacjentów. To powiat starachowicki jako podmiot tworzący jest jedynym uprawnionym organem do podjęcia tego typu działań. Wojewoda świętokrzyski nie jest podmiotem tworzącym dla żadnego podmiotu leczniczego – dodał Zbigniew Koniusz.

– W świetle ludzkich tragedii, śmierci w karetkach, wożenia mieszkańców od szpitala do szpitala i wzroście ponad 200% ilości zgonów w stosunku do roku ubiegłego, ocenę nadesłanej odpowiedzi zostawiamy mieszkańcom – napisali członkowie Zarządu Stowarzyszenia.

 

O likwidacji z byłą Wojewodą i dyrektorem o likwidacji PAKS w Starachowicach

1110291_1607078803

źródło: Starachowicki.eu