Fundacja Prometeusz pomaga młodym niepracującym mamom.

Przez | 5 styczeń 2022

Fundacja Prometeusz ze wsparciem dla młodych niepracujących mam z małych miejscowości województwa świętokrzyskiego.

Przez ponad dwa miesiące mamy z gminy Górno i Bieliny uczestniczyły w projekcie E-commerce dla kobiet organizowanym przez Fundacje Prometeusz. Projekt został nagrodzony grantem przez Fundację BGK w ramach konkursu „Skrzydła dla mamy”, który jest wsparciem dla niepracujących mam z mniejszych miejscowości. Głównym celem projektu Fundacji Prometeusz  było zachęcenie młodych mam do aktywności zawodowej w obszarze e-commerce i social mediów.

 

 

Projekt obejmował warsztaty z zakresu sprzedaży w Internecie, budowania podstaw biznesu, obsługi klienta i marketingu internetowego. Był też okazją do spotkań z kobietami, które na co dzień pracują i zarabiają na sprzedaży w sieci. „Staraliśmy się odczarować naszym mamom świat e-commerce i uświadomić im, że miejsca w Internecie starczy dla każdego.” – mówi Zbigniew Lisowski prezes Fundacji Prometeusz. „Projekt był ambitny i potrzebowaliśmy do niego odważnych kobiet, które chcą się rozwijać i wrócić do pracy, ale są też mami, dlatego potrzebują często pracy zdalnej i bardziej elastycznej. Bycie niepracującą matką to rzadko dobrowolny wybór. Przekonały nas o tym ankiety i rozmowy z uczestniczkami projektu.” – mówi Aleksandra Pakuła koordynator projektu. Kobiety zwracały uwagę na to, że boją się powrotu na rynek pracy po zbyt długiej przerwie, że nie mają odpowiedniego doświadczenia. „Najgorsze są te wszystkie choroby dzieci w żłobku czy przedszkolu. To zwykle mama musi zaopiekować się chorym dzieckiem, ciężko tą odpowiedzialność powierzyć babci, opiekunce czy nawet ojcu.” – mówi Iwona uczestniczka projektu. Kobiety wolą zostać dłużej z dzieckiem niż pokazywać się w oczach pracodawcy jako gorszy pracownik, który zbyt często bierze wolne.

E-commerce dla kobiet, oprócz szansy na nowe umiejętności stał się dla mam przestrzenią do nawiązywania nowych relacji, do poznania innych ciekawych kobiet w okolicy. „Chcieliśmy, żeby nasz projekt był mniej formalny od typowych szkoleń, żeby uczestniczki projektu też miały wpływ na jego ostateczny kształt. Pytaliśmy je o zdanie i słuchaliśmy ich sugestii. Pozwoliliśmy się im angażować. Dostarczaliśmy wiedzę i sygnalizowaliśmy możliwości.” – dodaje koordynator projektu. „Myślę, że wiele z nas zaczyna myśleć o swoich firmach. Te pomysły zaczynają w nas kiełkować. Zaczynamy szukać dofinasowań i powoli rozwijać swoje plany.” – mówi Ania. Projekt pokazał kobietom narzędzia, których mogą używać do pracy w internecie. Wskazał również kierunki poszukiwań wartościowych szkoleń online i źródeł dofinansowań.

Rezultaty projektu E-commerce to jedna działalność gospodarcza, dwa wnioski o dofinansowanie, rozwój fotograficznej pasji, poszerzenie zainteresowań, to nowe umiejętności i nowe znajomości.

 

Strona – Fundacja Prometeusz   Kielce, Kościuszki 11/121

 

244617344_139405635078341_1085287183449069249_n