Kary za prowadzenie auta po alkoholu w Polsce i krajach UE – wypadek przed Galerią Echo

Przez | 6 maj 2021

Limit alkoholu we krwi za kierownicą – jaki jest w poszczególnych krajach Europy i Polsce? Co grozi za jazdę na podwójnym gazie?

Warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące limitu alkoholu we krwi w kraju, do którego chcemy pojechać, ale także co nam grozi za jazdę po alkoholu. W Europie rozstrzał pomiędzy limitami jest dość duży, ponieważ najniższa granica wynosi 0,0 promila, a najwyższa 0,8 promila. Najbezpieczniej jest po prostu nie pić alkoholu, jeśli jesteśmy kierowcami, ale jeśli ktoś nie może się oprzeć lampce wina do obiadu, to już spieszymy z pomocą i podajemy wszystkie wartości.

Jaki jest więc dopuszczalny limit alkoholu we krwi w poszczególnych krajach Europy oraz w Polsce? Co grozi za jazdę po pijaku? Z pewnością kara za jazdę po alkoholu jest dotkliwa dla każdej kieszeni, ale co z prawem jazdy?

Jazda po alkoholu – kary i limity

alko

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Polsce

W Polsce limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,2 promila. Wysokość kary zależy od tego, jak bardzo przekroczymy ten limit. Jeśli alkomat wskaże od 0,2 do 0,5 promila to możemy trafić do aresztu na 5-30 dni, dostać grzywnę do 5 tys. zł i jako dodatkową karę możemy otrzymać zakaz prowadzenia pojazdu od pół roku do 3 lat.

Jeśli jednak przekroczymy 0,5 promila to również dostajemy karę grzywny wymierzoną w stawkach dziennych, których wysokość zależy od naszych zarobków, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności od 2 do 12 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdu przez miesiąc lub nawet dożywotnio. Dodatkowo dostajemy grzywnę w wysokości od 5000 zł do 60000 zł, którą ustala indywidualnie sąd rozpatrując wszystkie okoliczności przewinienia.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Szwajcarii

W Szwajcarii dopuszczony limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila (ok.25 mg/dm3). Wysokość kary za przekroczenie 0,5 promila jest uwarunkowany od wysokości stężenia alkoholu we krwi: 0,5–0,79 promila mandat wynosi 600 franków szwajcarskich,  powyżej 0,8 promila minimum 10 mandatów dziennych (mandat dzienny jest uwarunkowany od zarobków kierowcy), a powyżej 2 promili to minimum 60 mandatów dziennych.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Norwegii 

Norwegia ze względu na klimat jest jednym z najczęściej wybieranych krajów podczas przerwy świątecznej, ale trzeba tam uważać na przepisy, ponieważ kary za ich nieprzestrzeganie są bardzo dotkliwe. Limit alkoholu jest taki sam jak w Polsce, czyli 0,2 promila. Za przekroczenie tej granicy grozi nam mandat w wysokości od 5000 do 10 000 koron norweskich (od 2 tys. do 5 tys. zł), możemy też stracić prawo jazdy na 12 miesięcy oraz trafić do więzienia. Dodatkowo policja może zarekwirować nasz samochód.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi, podzielili przepisy dotyczące stężenia alkoholowego we krwi na niedoświadczonych kierowców i doświadczonych kierowców. Młodzi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata nie mogą  prowadzić pojazdu po jakimkolwiek spożyciu alkoholu, czyli ich limit to 0,0 promila. Natomiast doświadczeni kierowcy mogą mieć we krwi maksymalnie 0,5 promila alkoholu. Jeżeli kierowca przekroczy limit zostaje ukarany karą grzywny (zaczynającej się od 500 euro) oraz zabierają mu prawo jazdy na 1 miesiąc.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Czechach

Nasi południowi sąsiedzi są bardzo wrażliwi na punkcie trzeźwości za kierownicą, przez co nie mają limitu, po prostu jest całkowity zakaz kierowania pod wpływem alkoholu. Tak ,więc po wypiciu najlepszego czeskiego piwa nie możemy prowadzić samochodu. Być może to zabieg celowy, aby wzmocnić gospodarkę, w końcu turysta musi zapłacić za piwo i taksówkę, a nie tylko za piwko. Interes się kręci.

Jeśli byśmy jednak chcieli wsiąść za kółko i złapałaby nas policja, to byśmy musieli zapłacić  od 25 tys. koron czeskich do 50000 tys. koron czeskich  (4 tys.- 8,5 tys. zł) oraz zabraliby nam prawo jazdy na okres 1-2 lat.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą we Francji

We Francji sytuacja z limitem alkoholu jest podobna jak w Niemczech, również maksymalna ilość stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,5 promili. Za przekroczenie grozi nam mandat zaczynający się od 135 euro, a kończący nawet na 4500 euro oraz pozbawienie wolności do 2 lat. W skrajnych przypadkach mogą nawet zarekwirować samochód.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy mają najwyższy limit alkoholowy w Europie, wynosi on 0,8 promila. Za przekroczenie tej granicy otrzymujemy karę w wysokości do 5000 funtów i pozbawienie wolności do 6 miesięcy, a także zabierają nam prawo jazdy na minimum 12 miesięcy. W przypadku kolejnego popełnienia wykroczenia może zostać nam odebrane prawo jazdy na 3 lata.

Alko 2 (Kopiowanie)

Limity stężenia we krwi alkoholu w pozostałych krajach Europy
Kraj limit promili
Chorwacja 0,0
Albania 0,0
Białoruś 0,0
Estonia 0,0
Rumunia 0,0
Słowacja 0,0
Ukraina 0,0
Węgry 0,0
Malta 0,0
Szwecja 0,2
Holandia 0,2 jeżeli kierowca ma prawo jazdy poniżej 5 lat0,5 jeżeli kierowca ma prawo jazdy powżej 5 lat
Serbia 0,3
Czarnogóra 0,3
Bośnia i Hercegowina 0,3
Litwa 0,4
Słowenia 0,5
Austria 0,5
Andora 0,5
Belgia 0,5
Dania 0,5
Finlandia 0,5
Hiszpania 0,5
Irlandia 0,5
Portuglia 0,5
Włochy 0,5
Szkocja 0,5
Islandia 0,5
Liechtenstein 0,8
Luxemburg 0,8

Pamiętajmy – jazda pod wpływem alkoholu to niepotrzebne ryzyko – narażanie siebie i innych użytkowników dróg.

Kary za prowadzenie po alkoholu w Polsce i krajach UE

Aż 44% polskich kierowców deklaruje, że spodziewa się kontroli trzeźwości na drodze. I choć Polska, znajduje się w niechlubnej czołówce państw, w których dochodzi do największej liczby  śmiertelnych wypadków, to odsetek zdarzeń, do których doszło pod wpływem alkoholu, wynosi tylko 7 proc.

Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu alkohol jest przyczyną co czwartego śmiertelnego wypadku. W Polsce działania prewencyjne przynoszą oczekiwane rezultaty, a każdego roku na naszych drogach dochodzi do coraz mniejszej liczby wypadków zawinionych przez osoby będące pod wpływem alkoholu.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w państwach UE
W Polsce obowiązujący limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Najbardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii – 0. Na najwięcej mogą pozwolić sobie natomiast kierowcy na Malcie oraz w Wielkiej Brytanii, bo tam kierowca może mieć aż do 0,8 promila (z wyłączeniem Szkocji, gdzie obowiązuje 0,5 promila). Wprowadzenie limitów dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi nie miałoby sensu, gdyby nie było odpowiednio kontrolowane. Z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że w latach 2010–2015 liczba rutynowych kontroli na 1000 mieszkańców Polski wzrosła aż o 430%. W innych krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się średnio o 10%. Najwięcej Polaków deklaruje również, że spodziewa się rutynowej kontroli trzeźwości podczas jazdy samochodem.

Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w UE
Polskie ustawodawstwo określa dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi – stan po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) oraz stan nietrzeźwości (powyżej 0,5). W pierwszym przypadku mówimy o wykroczeniu, w drugim o przestępstwie. Za jazdę z zawartością między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi można zostać ukaranym aresztem (od 5 do 30 dni) lub grzywną (od 50 do 5 tys. zł) oraz czasowym zakazem prowadzenia pojazdów (od 6 miesięcy do 3 lat). Po przekroczeniu 0,5 promila, sąd wymierza karę na podstawie kodeksu karnego. Jaką? Grzywna (co najmniej 5 tys. zł),  ograniczenie wolności (np. przymusowe prace społeczne) lub kara więzienia do 2 lat. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, nawet do 15 lat.  Najbardziej surowe kary obowiązują na Malcie, najmniej w Grecji i Chorwacji.

Wysokość mandatów za jazdę pod wpływem alkoholu w państwach UE

Państwo Wysokość mandatu (euro)
Austria od 300
Belgia od 150
Bułgaria od 225
Chorwacja od 90
Cypr od 100
Czechy od 100
Dania do 1 miesięcznego wynagrodzenia
Estonia od 400
Finlandia od 15 dziennych zarobków
Francja od 135
Grecja od 80
Hiszpania od 500
Holandia od 325
Irlandia od 200
Litwa od 290
Luksemburg od 145
Łotwa od 210
Malta od 1200
Niemcy od 500
Polska od 12 (0,2 do 0,5 promila) i od 120 (powyżej 0,5)
Portugalia od 250
Rumunia od 250
Słowacja od 200
Słowenia od 300
Szwecja do 40 dziennych zarobków
Węgry od 970
Wielka Brytania do 6500
Włochy od 530

Gdzie dochodzi do największej liczby wypadków pod wpływem alkoholu?
W 2016 roku z winy nietrzeźwego kierowcy zginęło na europejskich drogach ponad 5000 osób. Do największej liczby tego rodzaju zdarzeń doszło we Francji (1009). Choć w Polsce również doszło do dużej liczby śmiertelnych wypadków (3026), to zdarzenia pod wpływem alkoholu stanowiły jedynie 7%.

!2F2021!2F03!2F928171b4830379f738df9d93ebeec7094dd4612eŹródło: rankomat.pl
Ku przestrodze – zdjęcia z wypadku 5.05.2021 południe
Kielce, skrzyżowanie Al. Solidarności z ulicą Świętokrzyską – Galeria Echo

Na światłach zatrzymuje się nauka jazdy za nią samochód ciężarowy z naczepą i dalej osobowa Toyota Avensis na którą z tyłu wjeżdża kolejna ciężarówka TIR wciskając osobowy pod spód miażdżąc go całkowicie. Niestety znów powodem wypadku był alkohol. Kierowca samochodu ciężarowego, który wjechał w poprzedzające go pojazdy miał promil alkoholu w organizmie.
– Jak wynika z ustaleń policji 60-letni kierowca ciężarowego Renaulta jadąc Aleją Solidarności w kierunku ulicy Radomskiej, nie zachował należytej odległości między pojazdami i najechał na tył Toyoty Avensis. To cud, że kierowca Toyoty nie zginął.
Toyota wepchnięta pod naczepę była zmiażdżona tak, że początkowo świadkom wypadku trudno było uwierzyć, bo ktokolwiek kto się w niej znajdował, miał szanse przeżyć. Nie było nawet wiadomo, czy w wozie była jedna czy więcej osób. Ostatecznie okazało się, że jedynie 54-letni kierowca. Na pomoc ruszyło pięć strażackich zastępów. Strażacy użyli sprzętu hydraulicznego i uwolnili kierowcę toyoty. Przytomny mężczyzna został przekazany załodze karetki. Trafił do szpitala.
Uważajcie na siebie i innych – szerokiej drogi bez alkoholu.

 

 

182127781_4515016305182295_7927539979541169567_n
182800199_4012936828768584_5425748711164750382_n

182803535_1396239797403168_8907053211611678181_n

182780715_4515016081848984_318820601872679751_n

182110578_4515015945182331_117726011735030152_n

182799006_4515015811849011_7546503976689676731_n

182266483_4515015681849024_1210678389536997733_n

182135980_4515015521849040_3386125741600210908_n

182220610_4515015158515743_9116274005388596577_n

Zdjęcia – grupa Wypadki i Zagrożenia Drogowe Kielce i Okolice