Kielecka Masa Krytyczna

Przez | 24 kwiecień 2018

Jak w każdą ostatnią środę miesiąca tak i w kwietniu (25 kwietnia 2018) po raz kolejny ulicami Kielc przejedzie Kielecka Masa Krytyczna. Przejazd będzie rozpoczynał się o godzinie 18:00 z kieleckiego Rynku. Kielecka Masa Krytyczna to oddolna inicjatywa kieleckich rowerzystek i rowerzystów, którzy domagają się, by administracja miasta pamiętała o tworzeniu należytej infrastruktury rowerowej. Każdy może wziąć udział w przejeździe – wystarczy sprawny rower.

W tym miesiącu masa przejedzie następującymi ulicami oraz zwróci uwagę na następujące zagadnienia:

 • Aleją IX Wieków Kielc gdzie zwrócimy uwagę na fatalnie zaprojektowaną infrastrukturę w okolicach Kościoła pw. Świętego Wojciecha, gdzie zamiast drogi dla rowerów powstał chodnik oznaczony jako ciąg pieszo-rowerowy. Inwestycja była częścią projektu, który został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku i w większości nie został zrealizowany do dziś.

 • Rondem Sabbata, gdzie do dziś ani Miejski Zarząd Dróg ani Policja nie potrafi wytłumaczyć jak zjechać z niego na drogę dla rowerów na ul. Radiowej.

 • Ulicą Pocieszka, gdzie droga dla rowerów tak po prostu się urywa.

 • Ulicą Marszałkowską, gdzie radni na siłę chcą wcisnąć niewygodny ciąg pieszo-rowerowy z kostki brukowej,

 • Ulicą Jesionową, gdzie miasto w porozumieniu z GDDKiA chce wybudować drogę ekpresową, co z kolei doprowadzi do rzezi istniejącej tam zielenii.

 • Ulicą Zagnańską i Gosiewskiego, gdzie zmarnowano szansę na budowę bezpiecznej i wygodnej infrastruktury rowerowej.

 • Ulicą Jagiellońską, gdzie MPK nielegalnie zajmuje teren miejski pod parking wskutek czego droga dla rowerów jest przerzucana z jednej strony ulicy na drugą,

 • Ulicą Krakowską, gdzie powstanie substandardowa infrastruktura rowerowa. Zgłoszone w konsultacjach uwagi zostały całkowicie zignorowane przez MZD i projektantów.

Trasa kwietniowej Kieleckiej Masy Krytycznej przedstawiona jest na załączonym obrazku oraz pod adresem http://u.osmfr.org/m/208224.

masa

Więcej informacji oraz archiwalne zdjęcia na licencji zezwalającej na publikację dostępne są na stronie internetowej http://kieleckamasa.pl.

Kielecka Masa Krytyczna

To comiesięczny przejazd kieleckich rowerzystek i rowerzystów, którego celem jest przypomnienie administracji miasta o konieczności tworzenia porządnej infrastruktury rowerowej. Podobne akcje od lat odbywają się w kilkunastu miastach Polski.

Kielecka Masa Krytyczna rozpoczyna się zawsze w ostatnią środę miesiąca na Rynku w Kielcach o godzinie 18:00. Oprócz tego w ciągu roku odbywają się dodatkowe Masy Krytyczne z okazji Dnia Dziecka (w weekend około 1 czerwca) oraz Dnia Bez Samochodu (w weekend około 22 września).

Kielecka Masa Krytyczna przejeżdża ulicami miasta bez względu na pogodę i porę roku aż do spełnienia naszych postulatów.

O co walczymy:

 • trzeba budować infrastrukturę rowerową (drogi dla rowerów, pasy rowerowe, śluzy rowerowe, skróty dla rowerzystów) przy okazji każdej inwestycji drogowej w Kielcach,

 • infrastruktura rowerowa powinna być wysokiej jakości: drogi dla rowerów mają być z asfaltu oraz mają mieć wygodny przebieg bez zbędnych zakrętów, pozwalający dojechać do wszystkich celów podróży,

 • należy uchwalić „Standardy dla infrastruktury rowerowej”, które zobowiążą MZD do trzymania się norm,

 • przy drogach dla rowerów wszędzie muszą być przejazdy rowerowe: należy natychmiast poprawić wszystkie miejsca, gdzie rowerzyści muszą zsiadać i prowadzić rower,

 • przy sklepach, szkołach i miejscach pracy powinny być wygodne stojaki rowerowe, w miarę możliwości zadaszone i monitorowane,

 • istniejąca infrastruktura musi być utrzymywana w należytym stanie: krzywa kostka, dziury i wysokie krawężniki muszą zniknąć.