Krótsze podróże do Warszawy. PKP nowy rozkład jazdy na sezon 2022 dla województwa świętokrzyskiego

Przez | 9 grudzień 2021

Skrócenie czasu podróży pomiędzy Kielcami a Warszawą oraz częstsze połączenia do stolicy i Krakowa – to najważniejsze nowości dla województwa świętokrzyskiego w nowym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 12 grudnia 2021 roku.

PKP_Intercity (Kopiowanie)
W nowym rozkładzie jazdy kursujący do tej pory w sezonie zimowym i wakacyjnym pociąg IC Karłowicz zacznie jeździć przez cały rok, dzięki czemu mieszkańcy Kielc, Jędrzejowa i Skarżyska-Kamiennej zyskają możliwość codziennego, wieczornego dojazdu do Warszawy. Będzie to także dodatkowe połączenie z Krakowem, Radomiem i Zakopanem (poza sezonem turystycznym za pomocą autobusów komunikacji zastępczej jeżdżących do i z Krakowa).
Od 12 grudnia kielczanie będą mieli do dyspozycji więcej komfortowych pociągów – już 9 z 12 składów kursujących przez Kielce będzie w kategorii InterCity (IC). Skróci się czas podróży pomiędzy Kielcami a Warszawą, dzięki zakończeniu prac remontowych na linii nr 8 pociągi pokonają tę trasę w około 2,5 godziny.
Dostosowanie do prac modernizacyjnych
Obowiązujący od 12 grudnia 2021 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście lub objazdowo przez Idzikowice. W 2022 roku możliwa jest zmiana tras pociągów IC Orłowicz, IC Kolberg i IC Żeromski, które zamiast przez Radom i Warkę mogą zacząć jeździć trasą alternatywną przez Idzikowice.
Prowadzone prace inwestycyjne na linii nr 25 sprawią, że od kwietnia 2022 roku zostanie wprowadzona przerwa w ruchu i jeżdżące po tej linii pociągi będą zawieszone.
Kompleksowa informacja dla podróżnych
Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie www.intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto.
Bezpieczne podróże koleją z PKP Intercity
Na pokładach pociągów należy zakrywać usta i nos podczas trwania całej podróży. Kierownicy pociągów i konduktorzy korzystają ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. Kontakt
z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu. Od marca 2020 do końca listopada 2021 roku przewoźnik wykonał już blisko 595 tysięcy dezynfekcji i niemal 33 tysiące dezynfekcji metodą zamgławiania.
Obecnie nie obowiązują limity zajętości miejsc w transporcie publicznym. Również w składach wagonowych PKP Intercity można podróżować bez rezerwacji miejsca do siedzenia. Obowiązkowa rezerwacja miejsc nadal obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pojazdach typu Pendolino, Flirt lub Dart, a także w spalinowych zespołach trakcyjnych (SZT). Ze względu na swoją konstrukcję składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku tych zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami.