Loteria – czyli działanie nowego systemu CEPiK 2.0

Przez | 15 listopada 2017

Loteria – takim słowem można określić działanie nowego systemu CEPiK 2.0
Kłopoty z rejestracją pojazdów i przeglądem.

Taki komunikat widnieje na stronie Starostwa Powiatowego w Kielcach :

W związku z prowadzonymi przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie pracami nad wprowadzeniem zmian w  CEP – Centrali Ewidencji Pojazdów występują utrudnienia w załatwianiu spraw związanych z rejestracją pojazdów niezależne od naszego Starostwa. Za powstałe utrudnienia przepraszamy, a o ich ustaniu niezwłocznie poinformujemy.

Na jednym stanowisku system działa, na innym nie, a za chwilę system zupełnie się zawiesza. Urzędnicy apelują do kierowców o wstrzymanie się z rejestracją pojazdów. Ten sam problem dotyczy przeglądów rejestracyjnych. Na razie nie wiadomo, kiedy problem zostanie rozwiązany. Jak zapewniają urzędnicy, ze strony formalnej nie będzie żadnego problemu z przesunięciem terminu rejestracji pojazdu czy przekroczeniem 30-dniowego okresu. Policja również jest świadoma problemu i będzie wyrozumiała dla kierowców. Może się jednak zdarzyć, że dowód zostanie zatrzymany.

CEPiK

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to system, który gromadzi dane dotyczące pojazdów w Polsce, w tym również informacje o przeglądach rejestracyjnych. Wdrożony został w poniedziałek 13 listopada i od tego czasu w całej Polsce jest problem z zarejestrowaniem pojazdów. Usterki w oprogramowaniu wynikają z podłączenia do bazy wielu podmiotów, w tym wszystkich urzędów oraz stacji kontroli pojazdów, z czym system nie poradził sobie w tak krótkim czasie. Urzędy będą stopniowo podłączane do bazy, ale to może potrwać. Rejestracja pojazdu jest możliwa, ale trwa bardzo długo, dlatego lepiej wstrzymać się z odwiedzinami w urzędzie.

Dane, które uzyskaliśmy z urzędu komunikacji w Kielcach

Średnia liczba rejestrowanych samochodów to 100 dziennie . W poniedziałek ich ilość spadła do 30, we wtorek już było ok 70 a środa ok 80. Widzimy, że urzędnicy starają się jak mogą ale widzą też błędy formalne i merytoryczne, które on zawiera.  Najdziwniejsze jest to, że czasami dane wprowadzane przez urzędników giną nie wiadomo gdzie lub zdarzają się przypadki, że je system zamienia na inne….. Wszystkie błędy są wysyłane na bieżąco do systemu.

- Mamy problemy z komunikacją z systemem, nie wszystkie dokumenty są honorowane – Nie możemy np. wydawać części stałych dowodów rejestracyjnych zamiast czasowych. To tak naprawdę loteria, w jednym przypadku udaje się wydać dowód stały, w innych nie i nie wiemy od czego to zależy. W takich sytuacjach o 14 dni wydłużamy ważność dowodu czasowego