Mazda 3 2,0 Skyactiv SkyEnergy – test

Przez | 28 październik 2015

Mazda 3 2,0 Skyactiv SkyEnergy – test

Mazda 3 pod względem stylistyki zostawiło konkurencję daleko w tyle. Fantazyjne linie i kształty, które aż proszą się, żeby ich dotknąć tworzą rzeźbę godną najlepszych włoskich projektów. Auto nie jest autem sportowym a przyciąga uwagę. Ostatni raz przechodnie tak odwracali spojrzenia za autem, gdy testowałem Nissanem Juke. Styliści Mazdy spisali się na medal. Trójka robi świetne wrażenie. Mięsiste nadwozie Mazdy 3 dopełnione jest odpowiednim wnętrzem. W środku trójki poczułem się tak dobrze, jak do tej pory zdarzało mi się tylko w nielicznych autach.
Kierownica trójki świetnie leży w rękach, a fotele obejmują tułów przyjemnie. Pod prawą ręką czeka krótki drążek skrzyni biegów. Miałem wrażenie, że zmieniam biegi w sportowym aucie. Jeśli na chwilę oderwiemy od niego dłoń i przemierzymy nią tunel i konsolę środkową, przekonamy się, że Japończycy przyłożyli się do wykonania swojego kompaktu. Mazda 3 ma na pokładzie świetnie spasowane elementy, wykonane z bardzo dobrej jakości tworzyw sztucznych, skóry oraz aluminium. Wszystkie pokrętła, łącznie z tym służącym do obsługi systemu multimedialnego, pracują wyjątkowo przyjemnie.
System multimedialny nie jest w tym samochodzie nawet w pierwszej trójce najważniejszych rzeczy, ale warto o nim wspomnieć. Menu wygląda atrakcyjnie, a jednocześnie obsługa jest dosyć jasna i nie wymaga długiego przyzwyczajania się. Dzięki prostocie nie absorbuje kierowcy podczas jazdy bardziej niż obsługa panelu klimatyzacji.
Zwraca uwagę przyzwoita ilość miejsca na tylnej kanapie, duży, ustawny bagażnik, duże kieszenie na butelki, ergonomia stanowiska pracy kierowcy. To tylko kilka przykładów. Najważniejsze, co obok wyglądu może przyciągnąć do trójki, to silnik. Mazda wyposażyła swój kompakt w jednostkę bez turbosprężarkami. Mazda oferuje trójkę z dwulitrowym silnikiem wolnossącym. Moja testowa trójka została wyposażona w 120-konny wariant silnika Skyactiv -Energy. W cyklu miejskim auto zadowoliło się nieco ponad 7,5 l benzyny na 100 km. W trasie 2-litrowiec był jeszcze mniej zachłanny.

Dwulitrowy Skyactiv to również jednostka bardzo cicha dyskretnie i elastycznie pracuje silnik a wewnątrz auta jest bardzo cicho.

Ciszę rozcina dopiero wiatr opływający nadwozie przy wyższych prędkościach. Mazda bardzo dobrze radzi sobie z łukami i gwałtowną zmianą kierunku jazdy i dobrze trzyma się drogi. Duża frajda z jazdy jest łatwa do uzyskania dzięki dosyć sztywnemu jak na współczesny kompakt układowi kierowniczemu.
Przez kilka wspólnie spędzonych dni polubiłem „3” i przy zwrocie nie kryłem żalu, że to już koniec. Najtańsza wersja silnikowa 100KM kosztuje 66 900 zł. Egzemplarz testowy został dodatkowo wyposażony w pakiet Xenon oraz system nawigacji satelitarnej. W sumie przedstawiany egzemplarz kosztuje 82 400 zł.
Plusy:
Atrakcyjny wygląd
Jakość wykonania
Dynamiczny, wolnossący silnik
Prowadzenie, frajda z jazdy

Mazda 4 Mazda 1 Mazda 2 Mazda 3

test + foto: Zbigniew Lisowski