MDRUMMER – „Optymistycznie” i „Pozytywny”

Przez | 25 marzec 2021

Perkusista Mariusz Dzwonek założył zespół rockowy, który tworzy zgrana „paczka” muzyków, doskonale współpracujących i wiedzących, co chce osiągnąć na rynku muzycznym. Panowie serwują nam muzykę rockową, prostą, lecz nie banalną, z tekstami o czymś.

„Optymistycznie”

Muzyka w Polsce rozkwita, zmienia się, przemija. Pozostają jednak schematy, od których trudno odejść. Myślę tutaj o muzyce, która kojarzy się po prostu „dobrze”. Do takich korzeni sięga w swojej twórczości MDRUMMER. Kiedy posłuchałem piosenki „Optymistycznie”, pierwsze, na co zwróciłem uwagę to wokal. To taki głos, który od razu kojarzy się Wam z klasycznym rockiem lat 80 i 90. Wokalista śpiewa w sposób „wolny”, bez spiny, z charakterystycznym piaskiem i zadziornością. Ma też konkretną misję do spełnienia w tekście: poprawić nam humor, dać nadzieję na przyszłość – stąd tytuł utworu. Uwielbiam proste rockowe granie, do którego mam słabość. Postać Mariusza skojarzyła mi się ze świętej pamięci Andrzejem Siewierskim z Azyl P. To taki charakterystyczny typ frontmana, który wchodzi na scenę i robi „swoje”, bez ogródek. Do czego muzycznie możemy porównać singiel „Optymistycznie”? Z pewnością do takich grup jak IRA, Kobranocka, czy Oddział Zamknięty. Elementem powodującym to skojarzenie jest między innymi klawisz w tle, który dodaje pełni brzmienia i „ociepla” całość.

Współpraca dla wspólnego efektu!

Muzycznie można wrócić myślami także do zespołu Maska, który już niestety nie istnieje. Dużo podobieństwa. Rock, rock, rock… i nic więcej nie trzeba do szczęścia, pulsujący bas, gitary, które koją serducho! Perkusja w stylu wspomnianego już wcześniej Azyl P. nadająca całokształt utworu. Teledysk do piosenki powstał przy współpracy z Prezydentem Miasta Starachowice – Markiem Materek i został nakręcony w pięknym miejscu, w otoczeniu Pałacu Schoenbergów. To świetnie, że zespół znalazł wsparcie w mieście, z którego się wywodzi. Dzięki temu finalny efekt jest naprawdę przyjemny! Sięgnijcie po kawałek „Optymistycznie” gdy „macie doła”, lub gdy czas pandemii daje Wam w kość! Między innymi z tego powodu powstała ta piosenka, byśmy pamiętali, by zawsze starać się patrzeć na życie… „Optymistycznie”!

„Pozytywny” to piosenka, która bez wątpienia jest artystycznym krokiem do przodu w twórczości MDRUMMER. Mariusz Dzwonek tym razem poszedł bowiem „o krok dalej”, łącząc piękną i naturalną prostotę muzyki rockowej z niekonwencjonalnym brzmieniem klawiszy. Kiedy usłyszałem fragment utworu ze wstawką klawiszy – pomyślałem: „pasuje jak ulał!”. Zespół znalazł bowiem złoty środek, na pogodzenie zwolenników „starego polskiego rocka” z brzmieniem nieco nowocześniejszym, lekko „kosmicznym” w pozytywnym sensie tego słowa. Na usta przychodzą takie projekty jak Whitesnake (tło klawiszy), ponownie IRA i Oddział Zamknięty (z którą już wcześniej łączyliśmy projekt MDRUMMER). Fragmentami słyszę tu pomysły nawiązujące do muzyki progresywnej. Osobiście klawisze porównałbym do „dźwięków” Władysława Komendarka, Marka Bilińskiego, czy do mojego ulubionego projektu z tej półki: przyjaciół ze Special Providence!

Warto wspomnieć, że projekt tworzą znakomici i doświadczeni muzycy. Skład zespołu tworzą: Mariusz Dzwonek – śpiew, gitara, Bartłomiej Jaros – gitara, Robert Janik – instrumenty klawiszowe, Paweł Nowak – gitara basowa i Bartosz Sitek – perkusja.

Tymczasem zapraszamy Was na oficjalny Facebook MDRUMMER oraz na oficjalną stronę internetową MDRUMMER.

tekst: Kamil Koksa