Międzynarodowy Dzień Kobiet

Przez | 8 marca 2018

Międzynarodowy Dzień Kobiet
Dzień Kobiet (International Women’s Day, pierwotnie International Working Women’s Day) – coroczne święto obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Jest kilka dat, które miały wpływ na ustanowienie święta. 20 lutego 1829 roku kobiety amerykańskie masowo wyszły na ulice, domagając się praw politycznych, po czym uznając datę za pierwszy dzień wyzwolonych kobiet, w latach następnych kontynuowały jego tradycję, organizując manifestacje i żądając praw wyborczych. Działalność sufrażystek (suffragium – głos wyborczy) zyskiwała poparcie i popularność.

8 marca 1908 roku w strajku fabryki tekstyliów w Nowym Jorku 15 tysięcy pracownic żądało polepszenia warunków pracy i prawa wyborczego. Podczas strajku w zamkniętej przez właściciela dla uniknięcia skandalu fabryce wybuchł pożar, w którym zginęło, a właściwie zostało zamordowanych, żywcem spalonych 129 strajkujących.

Ostatecznie święto zostało ustanowione w 1910 roku, kiedy Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów.

Dzień Kobiet w Polsce XXI wieku

W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. Zwyczajowo w tym dniu mężczyźni wręczali kobietom upominki. W okresie PRL w zakładach pracy składano im życzenia i wręczano prezenty (rajstopy, mydło, kawę, ręczniki) i pojedynczy czerwony goździk. W latach 80-tych XX wieku do popularnych podarunków dołączyły zamiast goździków także tulipany i inne kwiaty. Obecnie corocznie odbywają się organizowane manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

dzien-kobiet_003

 

Z przymrużeniem oka :) Dzień po dniu kobiet :)