Nadmierna prędkość i brawura to najczęstsze przyczyny

Przez | 21 czerwca 2017

Rośnie liczba wypadków spowodowanych przez młodych kierowców. Nadmierna prędkość i brawura to najczęstsze przyczyny

G:  Mariusz Jasiński ford polska

Ford driving skills for life to program dla młodych kierowców w wieku 18-24 lata, którzy stanowią największe zagrożenie na naszych drogach. Wypadkowość wśród tych kierowców jest największa i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W związku z tym program, który wprowadziliśmy w Stanach Zjednoczonych w 2003 roku, przenieśliśmy do Europy 5 lat temu, a zainaugurowaliśmy w Polsce zeszłym roku. Będzie on kontynuowany w tym i w kolejnych latach.

N: Dlaczego to właśnie młodzi kierowcy powinni brać udział w tym programie?

Każdy młody kierowca, który zdaje prawo jazdy dostaje certyfikat, uprawniający go do wyjazdu na drogi publiczne, przeszedł tylko kurs prawa jazdy. W związku z tym tak naprawdę nie jest doświadczonym kierowcą. Co więcej wielu elementów szkolenia nie ma na kursie prawa jazdy. Ci kierowcy nie do końca wiedzą, jak postępować z samochodem na drodze, jak zachowywać się w różnego rodzaju sytuacjach zagrożenia. W związku z tym tu na naszym kursie chcemy uświadomić ich, a nie nauczyć, bo w tak krótkim czasie nie jesteśmy w stanie ich wszystkich nauczyć tego, żeby być wyśmienitymi kierowcami, uświadamiamy ich, jak samochód może zachowywać w ekstremalnych warunkach, przy poślizgu, hamowaniu przy wysokiej prędkości czy chociażby kiedy są rozpraszani pisaniem sms-a czy np. robieniem selfie, które są karygodnymi zachowaniami za kierownicą.

wypadeki młodych

G:Paweł Tomaszek, Akademia Autoświat

Rok 2016 to pierwszy rok, w którym młodzi kierowcy popełnili więcej wypadków niż w roku poprzednim. W ubiegłym roku było to około 5800 wypadków, w których 542 osoby poniosły śmierć, a ponad 800 zostało rannych.

N: co jest przyczyną tak dużej wypadkowości wśród młodych osób

Wypadki wśród młodych osób są powodowane tak naprawdę dwoma głównymi czynnikami

Pierwszy to jest brak doświadczenia, bo po 30 godzinach zwykłego kursu jazdy człowiek niewiele jeszcze potrafi, a z drugiej strony są to naturalna skłonność do brawury i ryzyka. Bardzo często jest to jeszcze podlane próbą popisania się przed kolegami zaimponowania bądź po prostu próbowania własnych możliwości i możliwości własnego samochodu. Są to główne przyczyny tych strasznych statystyk.

N:Co można, żeby poprawić te statystyki ?

G: Tak naprawdę sposobem na to, żeby poprawić bezpieczeństwo wśród młodych osób jest zmiana systemu szkolenia i egzaminowania polskich kierowców. Są to również zajęcia z edukacji komunikacyjnej, które powinny być zrealizowane w szkołach średnich, a przed wszystkim odejścia od dogmatu egzaminu jako tak naprawdę celu szkolenia kursu nauki jazdy. Prawdziwym celem dobrego kursu nauki jazdy nie jest egzamin, ale bezpieczeństwo i jazda w przyszłości.

Tomek Czopik,

kierowca rajdowy, obecnie szef doskonalenia techniki jazdy i dużego ośrodka Sobiesław Zasada Centrum

Młodzi kierowcy tuż po zrobieniu prawa jazdy mają bardzo mało doświadczenia. Nie do końca  szkoła jazdy i nauka jazdy uczy wszystkiego. Jest na przykład bardzo mało jazdy autostradowej, ale co najważniejsze, młodym kierowcom nie brakuje brawury, natomiast brakuje doświadczenia. Staramy się właśnie pokazać na naszej szkole jazdy Ford driving skills for life, jak młodzi kierowcy jeszcze muszą dużo się nauczyć.

N: Na czym polegają te ćwiczenia i jak sobie radzą młodzi kierowcy

Mamy takie 4 stacje, 4 moduły. Przede wszystkim uczymy, na czym polega jazda samochodem.  Bo się okazuje, że wielu kierowców nie wie, co ma w samochodzie. Mówimy o strefach zgniotu, punktach, w których nic nie widać w samochodzie, jeżeli patrzymy w lusterka.

Pokazujemy na przykładzie samochodu forda, jak nowe technologie pomagają, czyli jak samochód w korku może sam się zatrzymać, jadąc przy małej prędkości, kiedy kierowca się zagapi, a młodym kierowcom to się często zdarza.

Pokazujemy również, jakie są elementy rozproszenia uwagi. Bardzo wielu z nas, to niestety tyczy się wszystkich kierowców, nie tylko młodych, ale młodych najbardziej, posługuje się telefonem komórkowym , i to jest bardzo niebezpieczne. Pokazujemy, jak pisanie sms-ów rozprasza uwagę, jak bardzo łatwo wyjechać z toru jazdy. Pokazujemy, jak gwałtownie zahamować, bo okazuje się, że większość kierowców nie wie, że można bardzo sprawnie i szybko zahamować i bardzo mocno nacisnąć pedał hamulca i faktycznie zatrzymać się z nowymi abs-ami, z nową generacja asp. Również pokazujemy, jak ominąć przeszkodę. To są takie podstawowe szkolenia, które pomagają rozumieć inercje samochodu, wagę samochodu i to, co czeka nas na drodze.

N: jakie takie najważniejsze możemy uświadomić sobie dzięki tym szkoleniom?

Przede zrozumieją, że mają pod nogą ponad tonę i że nie zawsze mogą liczyć na swój refleks młodzieńczy i na to, że błyskawicznie zareagują. Waga samochodu zobowiązuje i musimy się odpowiednio zachować. Druga sprawa to staramy się im tłumaczy, że młodzieńcza fantazja i taka bezkompromisowość nie zawsze idzie w parze z rozważną jazdą. M

Źródło: newseria.pl