Nissan Pulsar - W teście sprawdzimy, jak się spisze na polskich drogach.
Dzięki uprzejmości autoryzowanego dealera firmie ABT AutoNiss, mieszczącej się w Kielcach na ul. Krakowskiej 161 ( tel.: 41 230 22 20) mogliśmy zrobić nim ponad 700 km. Urzekł nas kolor samochodu jaki otrzymaliśmy do testów – biała perła robi naprawdę wrażenie.
Mimo, że niewiele osób nazwę „Pulsar” kojarzy z Nissanem, model ten ma swoje miejsce w historii japońskiej marki. Po raz pierwszy pojawił się na rynku w 1978 r. i był produkowany do 2006 r. Nazwę „Pulsar” przez ostatnie cztery dekady stosowano w modelach sprzedawanych w Azji i Australii, a na początku lat 90. XX w. takie oznaczenie otrzymał też na niektórych rynkach europejskich model N14 (bardziej znany jako Sunny). W najnowszej odsłonie Pulsar jest następcą kompaktowej Tiidy i będzie konkurować z takimi autami, jak VW Golf czy Ford Focus.
Nissan Pulsar – wymiary
O tym, jakie ma szanse w starciu z rywalami, przekona nas test Nissana Pulsara z silnikiem benzynowym 1.2 o mocy 115 KM. Pulsar nie jest typowym kompaktem, bo na tle innych hatchbacków segmentu C jego wymiary są ponadprzeciętne: rozstaw osi wynosi 2700 mm (w Golfie: 2637 mm), a długość 4387 mm (Golf: 4255 mm). Nissan jest nie tylko o 10 cm dłuższy od typowych kompaktów, lecz także o 7 cm od nich wyższy. Duże gabaryty Nissana Pulsara z pewnością zadowolą podróżnych – zwłaszcza pasażerów z tyłu, ponieważ wygospodarowano dla nich zaskakująco dużo miejsca. Ciężko znaleźć kompaktowego hatchbacka, w którym byłoby w tym miejscu więcej przestrzeni na nogi. Kierowca mając 184 cm, także nie będzie narzekał na brak miejsca. Fotele z przodu mają wysoko umieszczone siedziska, dzięki czemu łatwiej się na nich siada, zapewniają też lepszą widoczność do przodu. Dzięki kamerze cofania, a dokładniej systemowi kamer 360 stopni, pozwalający śledzić przestrzeń wokół pojazdu zaparkujemy w bardzo komfortowo sposób. Jedyna kwestia to, że to będzie dodatkowy koszt.
Deska rozdzielcza – wyświetlacz
Pierwszy z nich, umieszczony między prędkościomierzem (wyskalowany do 240 km/h) a obrotomierzem, ma przekątną 5 cali i znajdziecie na nim informacje z komputera pokładowego oraz różne ostrzeżenia. Drugi – 5,8-calowy, dotykowy – obsługuje multimedia (radio, nawigację, zestaw głośnomówiący Bluetooth).
Skoro już wspomnieliśmy o nawigacji, to warto dodać, że system Nissan Connect korzysta z usługi Google™ Send to Car, umożliwiającej bezpośrednie przenoszenie opracowanych na domowym komputerze wskazówek dojazdu oraz wyszukiwanie w Google: interesujących punktów (POI), cen paliw, informacji pogodowych, a nawet rozkładów lotów.
Nissan Pulsar – Mały silnik pełen dynamiki
Pod maską testowanego Pulsara pracował mały motor benzynowy o pojemności 1,2 litra. Nie myślcie jednak, że jednostka ta jest niewystarczająca do napędu tego kompaktu. Dzięki TURBO doładowaniu rozwija moc 115 KM i rozpędza się do „setki” w niespełna 11 s.
Silnik pozwala na płynne przyspieszanie spod świateł, także w trasie można docenić jego dobrą elastyczność. To cieszy, bo podczas wyprzedzania nie trzeba zbyt często sięgać do lewarka skrzyni biegów. Silnik 1.2 DIG-T zapewnia wystarczające osiągi, pracuje cicho i w trasie oszczędnie obchodzi się z paliwem (poniżej ok. 5 l/100 km). W mieście zużywa około 9/100 km.
Nissan Pulsar – Dużo systemów bezpieczeństwa
W testowanym egzemplarzu naszą uwagę zwrócił nowoczesny system bezpieczeństwa – hamulec awaryjny (automatycznie reaguje w razie ryzyka wystąpienia kolizji), ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy czujnik martwego pola i system kamer 360 stopni.
Silnik-typ/cylindry/zawory TURBO benz. R4/16
Pojemność 1197
Moc. maks. 115/4500 KM/obr./min
Moment 190/2000 Nm/obr./min
Poj. bagażnika 385-1395 l
Zbiornik paliwa 46 l
Masa własna/ładowność 1258/492 kg
Przysp. 0-100 km/h (fabr.) 10,7 s
Napęd man. 6/przedni
Prędkość maks. 190 km/h
Średnie spalanie (fabr.) 5,0 l/100 km
Cena min od 57 000 zł
Nissan Pulsar – duży rodzinny
Wysokie nadwozie to niejedyny wyróżnik Pulsara. W zakrętach na drodze zachowuje się bezpiecznie. Przy jeździe na wprost z wysokimi prędkościami nie wymaga korekt kierunku. Największe zalety układu jezdnego Pulsara to przewidywalne zachowanie i skuteczne hamulce (36,9 m ze 100 km/h na ciepło).
Nissan Pulsar 1.2 DIG-Turbo – podsumowanie
• ogromna kabina z tyłu,
• spory bagażnik,
• niezły ogólny komfort podróżowania,
• harmonijny silnik,
• bezpieczne zachowanie w czasie jazdy