Nowe wyższe mandaty? nawet do 2200zł

Przez | 5 luty 2015

Ogłoszony rok temu projekt nowelizacji przepisów właśnie trafia do Marszałka Sejmu. Przewiduje on m.in. nowy sposób naliczania wysokości mandatów za przekroczenie prędkości. Za zbyt fantazję zapłacimy nawet 1500 PLN.
To za sprawą pomysłu na mocy którego przy wystawianiu mandatu będą brana pod uwagę średnia wysokość wynagrodzenia (dane GUS). Tym sposobem przykładowo przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie się równało 20% średniego wynagrodzenia, co daje 730 PLN. Jeszcze drożej będzie w przypadku takiego wykroczenia w terenie zabudowanym. Wówczas z naszej sakiewki zniknie 40% średniej krajowej, czyli 1460 zł.
“Ale to jeszcze nie wszystko!” Nie zapomniano o recydywistach. W przypadku czwartego i każdego kolejnego mandatu za prędkość w roku, do każdej kwoty trzeba będzie doliczyć 50%, a to oznacza, że mandat może zostać wystawiony nawet na kwotę 2200 zł!
Specjaliści w Polsce są zgodni – aktualna wysokość mandatów jest zbyt niska. Czy projekt wejście w życie w 2015 roku? Wiele na to wskazuje.
Czy Waszym zdaniem projekt nowego taryfikatora mandatów i sposobu ich naliczania jest słuszny?

taryfikator 2015