O czym pamiętać przy sezonowej wymianie opon?

Przez | 28 listopad 2017

O TYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY SEZONOWEJ WYMIANIE OPON

Prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe w Polsce nie ma. Coraz więcej Polaków zdaje sobie jednak sprawę, że dostosowanie ogumienia do zmieniających się warunków atmosferycznych znacząco wpływa na bezpieczeństwo podróżowania.

Dlaczego, kiedy, jak to robić? Jesień to szczególny okres, w którym coraz liczniej powstają sezonowe punkty świadczące usługi zmiany opon.

Czy warto z nich korzystać? Jak rozpoznać dobry warsztat? Kiedy zdecydować się na zmianę ogumienia? Na co zwrócić szczególną uwagę oraz w jaki sposób sfinansować zakup dobrych opon?

Wydłużone kolejki w serwisach wymiany opon to w dzisiejszych czasach norma. Niestety, duża część kierowców przypomina sobie o tej konieczności dopiero wówczas, gdy zaskakują ich niespodziewane pierwsze opady śniegu bądź minusowe temperatury powietrza. W sytuacji gdy pojazd nadal porusza się na oponach letnich, prawdopodobieństwo wypadku lub kolizji jest znacznie większe.

Bogate doświadczenie serwisu, wysokie kompetencje mechanika oraz profesjonalne podejście są kluczowe szczególnie jeśli chodzi o samochody nowe oraz te wyposażone w nowoczesne technologie takie jak czujniki ciśnienia w kołach, czy też po prostu w niskoprofilowe ogumienie o wyższych indeksach prędkości. Nieprawidłowo wyważone koła lub źle dokręcone śruby to tylko dwa proste przykłady uchybień, które mogą mieć kolosalny wpływ na bezpieczeństwo podróżujących danym pojazdem.

Tajemnice wymiany opon

Wymiana opon – kiedy?

Producenci ogumienia do samochodów, rekomendują aby montować zimowe opony wówczas gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że przedwczesna zmiana nie zaszkodzi – na oponach zimowych da się spokojnie podróżować po suchej nawierzchni, natomiast jazda na letnich gumach po śniegu lub błocie pośniegowym jest już czynnością bardzo ryzykowną nawet dla doświadczonego kierowcy.

Kierunkowy bieżnik, zwiększona ilość krawędzi, wysoka gęstość lameli oraz specjalnie dobrane mieszkanki materiałów sprawiają, że zimowe opony znacznie lepiej trzymają się ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni, zapewniając przy tym jednoczenie wyższe bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Sprawdzaj stan opon

Jazda na nowych oponach przy nieprawidłowo ustawionym zawieszeniu skutkuje przedwczesnym zużyciem ogumienia, a nawet jego zniszczeniem co jest równoznaczne z szybką startą zainwestowanych środków. Pamiętajmy, że geometrię należy skontrolować także wtedy, gdy po założeniu nowych opon, koła piszczą, samochód ściąga na bok, lub układ kierowniczy zaczyna niepokojąco wibrować.

www.newsauto.pl