Podróż z Kielc dookoła świata.

Przez | 29 październik 2015

Podróż z Kielc dookoła świata.

World Expedition 2015 to międzynarodowy projekt podróżniczy organizowany pod auspicjami Stowarzyszenia Salutem, które głównym celem swej działalności uczyniło m.in. prowadzenie działalności promocyjno-reklamowej województwa świętokrzyskiego, edukacyjnej oraz w zakresie inicjowania i wspierania przedsięwzięć patriotycznych i kulturalnych.

World Expedition 2015
Ta mająca potrwać kilka miesięcy wieka podróż dookoła świata jest owocem pomysłu, jaki zrodził się w 2014 r. podczas jednej z wypraw prezesa Stowarzyszenia Salutem Jacka Słowaka – wówczas wraz z grupką zapaleńców, absolwentów Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, odkrywał surowy urok Arktyki.
Podróż, w założeniach obejmuje ok. 30 państw świata w obrębie 5 kontynentów: Europy, Azji, Ameryki Północnej , Południowej oraz Afryki.
Ze względu na to, że podróżnicy chcą na tą wyprawę zabrać jak najwięcej studentów trasa została podzielona na IV etapy. Na każdy etap dołączać będą inne osoby.
ETAP I KIELCE – BUDAPESZT – ISTAMBUŁ – TEHERAN – DELHI
ETAP II DELHI- DHAKA -BANGKOK – HO CHI MINH – KUALA LUMPUR – HONGKONG – PEKIN
ETAP III VANCOUVER – MEXICO CITY – LIMA – LA PAZ – RIO DE JANERIO
ETAP IV DAKAR – RABAT – KIELCE
W przeważającej części kolejne etapy zaplanowanej trasy grupa przemierzać będzie drogą lądową, przy wykorzystaniu dostępnych lokalnych środków transportu.
Przeloty samolotem przewidywane są wyłącznie w sytuacjach koniecznych, tj. między kontynentami.
Wielkim pragnieniem pomysłodawcy ekspedycji Jacka Słowaka jest, by wcielić w życie ideę przyświecającą pomysłowi okrążenia ziemskiego globu – ideę, której realizację obrali sobie za punkt honoru również pozostali członkowie ekipy – aby w każdym państwie, do którego zawitają znaleźć Polaka, żyjącego i pracującego na obczyźnie. Chcą poznać historię każdego z nich, bo „historia jednego człowieka jest historią całej ludzkości” i zarazem każdemu z odnalezionych rodaków zawieźć „kawałek” Ojczyzny. Przekonać się jaki obraz Polski widnieje w pamięci tych, którzy musieli lub chcieli ją z różnorakich powodów opuścić.
Obok tego głównego, kardynalnego celu, intencją załogi World Expedition 2015 jest promocja Polski w tych dalekich zakątkach świata, a w szczególności promocja pięknego regionu świętokrzyskiego, ukazanie jego walorów i atrakcji – co prawda w dobie globalizacji niemal o wszystkim można dowiedzieć się z Internetu, jednakowoż prawdziwym wyzwaniem będzie ponieść wieść o świętokrzyskiem tam, gdzie być może nigdy o nim nie słyszeli.
„Podróże kształcą” – nadto nie powinno się zapominać o edukacyjno-poznawczym znaczeniu, jakie tak ambitna i dalekosiężna podróż ma dla młodych ludzi, którzy zechcą towarzyszyć załodze na poszczególnych etapach ekspedycji.
Poznanie życia ludzi różnych narodowości, ras, religii, zdobycie cennego doświadczenia, nauka radzenia sobie w trudnych warunkach, adaptacji i samodzielności, szlifowanie umiejętności językowych, przełamanie barier i zweryfikowanie uprzedzeń, czy stereotypów pokutujących w rodzimych stronach, poznanie nowych ludzi, których historie i doświadczenia niejednokrotnie stanowią lekcję cenniejszą i bardziej ubogacającą niż mądre księgi.
Jacek Słowak i Michał Szpak to jedyne dwie osoby, które nie zakończą swojej podróży na jednym etapie, ponieważ jako pomysłotwórcy i główni organizatorzy przejadą wszystkie etapy. Zajmie im to około pół roku.

Jacek Słowak

Jacek Słowak (31.01.1968)
– magister Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.
– nauczyciel akademicki
– posiada stopień mistrzowski w judo i juijtsu
– instruktor judo, instruktor narciarstwa
– alpinista, płetwonurek
– organizator wielu wypraw po Europie, Azji, Afryce, Australii i Oceanii, Arktyce
– Prezes Stowarzyszenia „SALUTEM”
– Mieszka w Kielcach

Michał Szpak

Michał Szpak (15.07.1979)
– absolwent Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Obrony Narodowej
– paralotniarz, spadochroniarz, płetwonurek
– objechał praktycznie całą Europe, część Azji oraz północ część Afryki.
– współorganizator i uczestnik wielu wypraw min. na Spitsbergen oraz Islandię
– tata 3 letniego Oskarka
– Mieszka w Krynicy Zdrój woj. Małopolskie

Miejsca Patriotyczne, które uczestnicy Wyprawy chcą odwiedzić to m.in.
– Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule
– Polską wioskę, w Stambule o nazwie Polonezkoy
– Polskie groby pod Teheranem