Archives

Superksiężyc 31.01.2018

Superksiężyc 2018, to zjawisko, na które czekają wszyscy fani astronomii i nie tylko. Nazywany też krwawym księżycem ziemski satelita jednego dnia w roku przybiera nienaturalną czerwoną barwę, może wydawać się również nieco większy. W tym roku superksiężyc będzie można oglądać już 31 stycznia. Warto wybrać zaciemnione miejsce.
W środę 31 stycznia na niebie ujrzymy tzw. Superksiężyc. Satelita Ziemi nie tylko będzie w pełni, ale też znajdzie się w perygeum orbity wokółziemskiej. Oznacza to, że Księżyc będzie w najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Inaczej nazywany jest wówczas również Krwawym Księżycem.

Blue Moon

Ryszard Rynkowski – koncert charytatywny w Suchedniowie

KONCERT NA RZECZ POTRZEBUJĄCEJ RODZINY NA POMORZU

 Ryszard Rynkowski zaśpiewa na charytatywnym koncercie zorganizowanym przez
Rycerzy Kolumba z Suchedniowa i Caritas Diecezji Radomskiej. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany rodzinie, której dom został zniszczony podczas sierpniowych nawałnic na Pomorzu.

3 lutego o godzinie 16:00 w hali sportowej w Suchedniowie (ul. Sportowa 5) rozpocznie się koncert charytatywny zorganizowany przez Rycerzy Kolumba i Caritas Diecezji Radomskiej. Wieczór uświetnią występy znakomitych muzyków. Wystąpią Ryszard Rynkowski oraz Anna Hamela i zespół Old Marinners. Wydarzenie to będzie połączone z aukcją przedmiotów ofiarowanych na cele charytatywne.  Osobą prezentującą przedmioty do licytacji będzie Miss Skarżyska 2017 Natalia Tusznio z Suchedniowa. Uczennica I Liceum ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej jest też tegoroczną finalistką Miss Nastolatek Województwa Świętokrzyskiego 2018.

 

Cały dochód z imprezy zostanie przekazany Państwu Warnke z Główczewic na Pomorzu, których dom został zniszczony w sierpniowych nawałnicach. Ekspertyza budowlana nakazała rozbiórkę domu, w którym mieszkała trzyosobowa rodzina – Pan Antoni razem z ciężko chorą żoną i synem, wymagającymi kosztownego leczenia i opiek

Patronat nad wydarzeniem objęli między innymi Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski, Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów Cezary Błach, biskup radomski bp Henryk Tomasik, biskup kielecki bp Jan Piotrowski.

img,gcsi,0C083F18604ECDC27E40FB270CD609B9F2698578,mpid,9,maxwidth,1600,maxheight,767

SMOG – czujniki on-line

Smog i zanieczyszczenie powietrza to jeden z najczęściej podejmowanych tematów w ostatnim czasie. 

W powietrzu, zwłaszcza zimą, znajduje się wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Głównymi czynnikami wpływającymi na powstawanie smogu są indywidualne źródła ciepła i złej jakości opał wykorzystywany do ogrzewania domów.

Zobaczcie system urządzeń pomiarowych, których zadaniem jest identyfikowanie zagrożeń. We wszystkich miastach, gdzie zlokalizowane są ciepłownie Celsium, działają sensory monitorujące stan powietrza. Wszyscy mieszkańcy mogą na bieżąco kontrolować wyniki pomiarów i sprawdzać poziom pyłu zawieszonego w powietrzu.

Zachęcamy do zapoznania się ze stanem zapylenia powietrza. Dostępne są nie tylko bieżące odczyty, ale też dane za ostatnią dobę. Jak widać największe zanieczyszczenie występuje około godziny 19.00.

Kliknij na obrazek i zobacz odczyty pomiarów

Smog

Stowarzyszenie Przyjazne Kielce na terenie Kielc rozmieszciło dwanaście czujników smogu, są zamontowane we wszystkich rejonach miasta, tak, aby monitorowanie powietrza było jak najbardziej obiektywne: osiedle Na Stoku, osiedle Dąbrowa, osiedle Ślichowice, osiedle Bukówka, w centrum przy ulicy Wspólnej, osiedle Czarnów, dzielnicy Słowik, ulicy Ściegiennego południe, dzielnicy Białogon i osiedlu Górny KSM. Dwa urządzenie zlokalizowano też poza Kielcami – w Chęcinach i Wiśniówce.

Jak działają czujniki? Poprzez stronę internetową www.smogkielce.pl każdy może na bieżąco sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza. Strona jest odświeżana co 10 minut. Pokazuje zanieczyszczenie dwóch najbardziej szkodliwych dla zdrowia stężenia pyłów – PM 10 i PM 2.5.

Smog kielce

★ Czy wiesz kiedy możesz bezpiecznie uprawiać sport na zewnątrz?
★ Zastanawiasz się, czy jakość powietrza pozwala na zdrowy spacer z dzieckiem czy osobą starszą?
★ Kiedy jest dobry moment na przewietrzenie mieszkania?

To pytania mieszkańców wielu polskich miast! Smog jest szkodliwy dla zdrowia i wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Zmęczenie, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, nowotwory, a także uszkodzenie płodu w łonie matki – to niektóre z konsekwencji wdychania smogu. Pora zacząć go unikać.

Zanieczyszczenie Powietrza – dodaj aplikację na swój telefon i bądź na bieżąco

Kliknij na obrazek i pobierz aplikację

smog 2