Archives

Gala Sportów Walki – One Punch!

✨ Pierwsza Gala Sportów Walki – One Punch! ✨ onepunch.pro na Hala Sportowa KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i gdzie ekipy różnych klubów sportów walki z całego kraju i nie tylko dały z siebie wszystko! 5.04.2024
 Galę zaszczycili:- Krzysztof „Diablo” Włodarczyk , były mistrz świata organizacji WBC oraz były mistrz świata organizacji IBF w kategorii junior wagi ciężkiej oraz Przemysław Saleta @przemek_saleta – wielokrotny mistrz Polski, mistrz świata oraz mistrz Europy amatorów, także mistrz Europy i mistrz świata zawodowców w w kick boxingu i boksie.
Zaś #piękno i #gracja to zasługa pięknych hostess czyli Finalistek Konkursu M I S S Świętokrzyskiego, Miss Nastolatek, Mister
Wszyscy zawodnicy zaszczycili nas niezwykłym kunsztem walki, techniką i determinacją. Dziękujemy za niezapomniane emocje i inspirujące chwile, które zostaną z nami na długo!
#SportoweWydarzenie #Fighters #panasonic #lumix #leica #lumixgh6 #fotografia
Foto video City Media Rafał Kulicki

Organizator: Grzegorz Wrzesień i Piotr Goliat oraz TUCO Promotion

 

Nowy singiel 15 letniej Mai Janowskiej z Rytwian już na YouTube

15 letnia Maja Janowska z nowym singlem pt. „Nowy Kształt”
Maja pochodzi Rytwian powiat Staszowski Województwo Świętokrzyskie

 

„Nowy Kształt” to tytuł debiutanckiego singla Mai Janowskiej, którą mogliście bliżej poznać podczas eliminacji do Eurowizji Junior w 2020 roku oraz w 5 edycji popularnego wśród nastolatków programu The Voice Kids, gdzie w drużynie Tomsona i Barona doszła aż do półfinału, a przez wielu internautów i autorytetów muzycznych była typowana jako jedna z prawdopodobnych zwycięzców. Maja po programie otrzymała wiele wspaniałych opinii i komentarzy od fanów, które jeszcze bardziej utwierdziły ją w przekonaniu, że muzyczna droga, którą od najmłodszych lat obrała, jest tą właściwą i jedyne co chce robić w życiu to dawać radość swoją muzyką. Najlepszym do tego sposobem będzie tworzenie własnych tekstów oraz kompozycji, czego owocem jest właśnie autorski singiel „Nowy Kształt”. Zanim utwór został wyprodukowany i pojawił się we wszystkich serwisach streamingowych, został doceniony podczas konkursów wokalnych co sprawiło, że prace nad jego wydaniem przyspieszyły. „Nowy Kształt” powstał we współpracy ze znakomitym producentem muzycznym Juliuszem Kamilem, który wspierał debiuty wielu młodych artystów polskiej sceny muzycznej. Piosenka opowiada o tym, żeby nie tracić cennego czasu, nie czekać, aż coś spadnie z nieba, tylko ciężko i systematycznie pracować nad sobą i dążyć do założonych celów. Każdy z nas ma jakiś talent i znajdzie swoje miejsce w otaczającym świecie. Każdy jest absolutnie wyjątkowy i posiada coś co go wyróżnia i czyni lepszym. Ludzie często w obawie przed wszechobecnym hejtem boją się wyrażać siebie, obawiają się negatywnych komentarzy, za którymi często kryje się ktoś nie radzący sobie z własnymi problemami. O tym właśnie jest singiel „Nowy Kształt”.

Wokal: Maja Janowska
Tekst: Maja Janowska
Muzyka: Maja Janowska, Juliusz Kamil
Produkcja, mix: Juliusz Kamil, MJK Music Studio

Realizacja nagrań:
Scenariusz i reżyseria: Wideokom Ireneusz Janowski, Maja Janowska
Zdjęcia: Wideokom Ireneusz Janowski
Montaż: Wideokom Ireneusz Janowski

Posłuchaj we wszystkich serwisach streamingowych https://mugo.lnk.to/NowyKsztalt

 

A tutaj występ Max Kononow i Maja Janowska na Gala Finałowa – Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego 2022 Targi Kielce.

Jak wykorzystać Facebooka w kampanii wyborczej? Co i jak, kiedy i gdzie publikować… Możesz zdobyć więcej głosów!!!

Jak wykorzystać Facebooka w kampanii wyborczej? W wyborach samorządowych czy do Europarlamentu – wykorzystanie Facebooka to szansa i wyzwanie, które przynosi efekty i pomaga wygrać wybory. Ale żeby wygrać, trzeba wiedzieć co i jak robić, by móc wykorzystać Facebooka w kampanii wyborczej.

 

7 KWIECIEŃ 2024r. – WYBORY SAMORZĄDOWE
9 CZERWIEC 2024r. – WYBORY DO PARLAMENTU EU

 

 

#Facebook w kampanii wyborczej,

#Facebook Wybory, #jak wygrać wybory,

#samorządowa kampania, #samorządowa kampania wyborcza,

#Social Media w kampanii wyborczej, #strategia wyborcza,

#wybory 2024, wybory 2024, #Wybory Facebook, #wybory samorządowe, #wygrać wybory

2024

Zapraszamy do współpracy przy promocji w nadchodzących wyborach

Oto nasz zasięg z ostatnich 90 dni na facebooku fan page : swietokrzyskie24.eu  9.11.2023-06.01.2024

SW 24

Zapraszamy do reklamy również na grupach:

Ostrowiec Świętokrzyski – 13 000 członków https://www.facebook.com/groups/300512089977575

Starachowice – Wydarzenie , Imprezy , Informacje 7000 członków https://www.facebook.com/groups/249322202075207

Skarżysko-Kam – 5400 członków  https://www.facebook.com/groups/155749547855928

Kazimierza Wielka – 3300 członków https://www.facebook.com/groups/260523170660061

Dzień Dobry Końskie – 1200 członków https://www.facebook.com/groups/269880526706654

Dzień Dobry Jędrzejów – 300 członków https://www.facebook.com/groups/1486796501442350

i fan page :

Extra Kielce – 550 osób https://www.facebook.com/TygodnikExtraKielce

Świętokrzyskie24.eu – 6000 osób https://www.facebook.com/swietokrzyskie24.eu

Świętokrzyskie Województwo – 14000 osób https://www.facebook.com/Swietokrzyskiee

Telefon  w sprawie reklam wyborczych, art. sponsorowanych, wywiadów

nr 692 250 180

 

Wybory samorządowe 2024. Kiedy się odbędą?

Datę wyborów wyznacza się na dzień, który jest wolny od pracy. Zwykle jest to niedziela. Nie może być to wcześniej, niż 30 dni lub później, niż 7 dni przed upływem kadencji rady miejskiej, powiatowej lub sejmiku.

Kadencje te w tym roku upływają 30 kwietnia 2024 r. A to oznacza, że wybory będą między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r. Według informacji, które podał premier Donald Tuskprawdopodobnie w wyborach samorządowych 2024 zagłosujemy 7 kwietnia (wybory do rad gmin, rad miejskich, rad powiatów i sejmików wojewódzkich oraz pierwsza tura elekcji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast). 21 kwietnia będzie mieć miejsce druga tura.

7 KWIECIEŃ 2024r. – WYBORY SAMORZĄDOWE
9 CZERWIEC 2024r. – WYBORY DO PARLAMENTU EU
wybory 2024

Najnowsza prognoza podziału mandatów w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Ostatnie wybory parlamentarne przyniosły sukces Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drodze oraz Nowej Lewicy, które mają wystarczającą liczbę posłów do rządzenia. Prawo i Sprawiedliwość choć zdobyło najwięcej głosów trafi do opozycji. Pierwsza prognoza Mateusza Pluty – studenta politologii – dotycząca sejmików wojewódzkich wskazuje na to, że PiS może mieć kłopoty. – PiS wygrałoby wybory samorządowe w sześciu województwach, ale tylko w jednym, podkarpackim, mogłoby samodzielnie rządzić – pisze Mateusz Pluta. – W 2024 bój pójdzie o lubelskie, świętokrzyskie, podlaskie i małopolskie. Wybory samorządowe mogą dać paliwo Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drodze, „wiatr w żagle” na wybory do Parlamentu Europejskiej, które zaś potencjalnie korzystnie mogą wpłynąć na kampanię prezydencką, najważniejszą, dla tych formacji.

Oczywiście to są na razie prognozy, bo nie wiemy czy KO-TD-Lewica nie będzie próbowała zrobić szerokiego bloku wyborczego.

2024 prognozaprognoza 2źródło sondaży korso24.pl

 

 

Święty Krzyż na 5 złotówce

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 24 listopada będzie dostępna nowa moneta okolicznościowa z serii „Odkryj Polskę” – „Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu”. Okolicznościowa moneta pięciozłotowa wykonana w standardzie obiegowym zostanie wyemitowana w nakładzie do 1 000 000 sztuk i będzie można ją zamienić według wartości nominalnej we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP.

Pobenedyktyński klasztor na Świętym Krzyżu – położony we wschodniej części Łysogór, najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich – jest zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury i narodowego dziedzictwa. Historycy datują powstanie klasztoru na pierwszą połowę XII w., za czasów księcia Bolesława Krzywoustego. Dzięki relikwiom Drzewa Krzyża Świętego miejsce stało się najważniejszym sanktuarium na ziemiach polskich, a także celem pielgrzymek zarówno polskich władców, jak i prostego ludu. Łysogórskie opactwo przez wieki krzewiło kulturę duchową i intelektualną, szczycąc się jedną z najwspanialszych w Polsce bibliotek. W przechowywanym w niej XV-wiecznym kodeksie odkryto słynne „Kazania świętokrzyskie”, najstarszy zabytek piśmiennictwa polskiego. Świętokrzyscy benedyktyni prowadzili ożywioną działalność duszpasterską, rozwijali szkolnictwo, zajmowali się ziołolecznictwem.
5zł

 
Wspaniałe dzieje opactwa przerwała jego kasata w 1819 r. Bezcenne zbiory i wyposażenie wywieziono i rozgrabiono, zaś budynki klasztorne zaczęły popadać w ruinę. Kolejnym ciosem dla Świętego Krzyża było utworzenie w jego murach przez rosyjskiego zaborcę ciężkiego więzienia. Przetrwało ono do czasów II Rzeczypospolitej. W 1936 r. na Święty Krzyż przybyli misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej, którzy podjęli trud odbudowy kościoła i pomieszczeń klasztornych. Prace przerwał wybuch II wojny światowej. Klasztor został zbombardowany, zaś w zabudowaniach więziennych niemiecki okupant urządził obóz jeniecki. Po wojnie dzieło odbudowy podjęto na nowo. Dziś Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego przyciąga rocznie niemal 300 tysięcy pielgrzymów i turystów. Oprócz działalności duszpasterskiej w jego murach są organizowane sympozja naukowe, koncerty, wystawy okolicznościowe i spotkania. W 2017 r. miejsce to zostało uhonorowane zaszczytnym tytułem „Pomnika Historii”.

 
Na rewersie monety znajduje się wizerunek klasztoru pobenedyktyńskiego na Świętym Krzyżu.

Kary według uznania straży miejskiej. NIK apeluje o zmianę przepisów

Kary według uznania straży miejskiej. NIK apeluje o zmianę przepisów

Kontrola przeprowadzona przez NIK pokazała, że w badanym okresie (2019-2021) decyzja o ukaraniu przez straż miejską zależała przede wszystkim od indywidualnego podejścia funkcjonariusza do konkretnego wykroczenia i od miasta, w którym do niego doszło.

Ta uznaniowość wynika z tego, że w obowiązujących przepisach nie sprecyzowano zasad stosowania tzw. środków oddziaływania wychowawczego (np. pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia). Powodem uznaniowości może być również brak organu nadrzędnego nad strażami miejskimi, który wprowadziłby jednolite procedury. Zachowanie funkcjonariuszy w czasie interwencji regulują obecnie procedury wewnętrzne przyjęte w danej jednostce. Problem w tym, że nie wszędzie obowiązują – wprowadziła je zaledwie 1/3 skontrolowanych straży.

– W przypadku straży miejskiej przepisy nie konkretyzują okoliczności, w których można odstąpić od mandatu, kiedy można zamienić mandatowanie na pouczenie. Karanie za przekroczenia prawa powinno być jasno określone, jednoznaczne i konsekwentne do końca. W przeciwnym wypadku osobami regulującymi kwestie kar są osoby do tego nieuprawnione, na przykład lokalni włodarze – mówił podczas wystąpienia Grzegorz Walendzik.

straż

Skoro za czyn o tej samej kwalifikacji prawnej, np. za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, funkcjonariusz może nałożyć grzywnę lub udzielić pouczenia, niezbędne jest by właściwie opisał i samo wykroczenie, i powody swojej decyzji. Tymczasem nieprawidłowe dokumentowanie okoliczności popełniania wykroczeń NIK wykryła we wszystkich 12 skontrolowanych jednostkach. W przypadku interwencji zakończonych pouczeniem problem ten dotyczył od 50% do 100% badanych spraw.

Nie bez znaczenia było także miejsce, w którym popełniono wykroczenie. W 2021 r. w Starachowicach straż miejska decydowała się najczęściej – w 86% przypadków – na pouczenie sprawcy, z kolei w Karpaczu 82% wykroczeń zakończyło się wystawieniem mandatów. Zróżnicowana była również ich wysokość. Średnia kwota z trzech lat objętych kontrolą wyniosła od 73 zł w Inowrocławiu do 180 zł we Wrocławiu.

 

Problemy w egzekwowaniu wystawionych mandatów

Kontrola przeprowadzona przez NIK pokazała również, że nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która weszła w życie w lutym 2021 r. nie usprawniła systemu poboru i egzekucji grzywien. W ponad połowie skontrolowanych urzędów miast, proces egzekwowania mandatów nałożonych przez strażników miejskich był nieprawidłowy i nieskuteczny. Z powodu niewysłania upomnień albo niepodjęcia kolejnych działań po ich skutecznym doręczeniu, od osób ukaranych grzywną urzędy nie odzyskały w sumie blisko 1 mln zł. Z kolei we wszystkich skontrolowanych urzędach doszło do przedawnienia należności z tytułu grzywien, których łączna kwota przekroczyła 13 mln zł.

Mając na uwadze wyniki kontroli, Izba złożyła także wnioski o zmianę przepisów. Do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ­­— o wprowadzenie obowiązku takiego dokumentowania wykroczenia przez straż miejską, z którego jasno będzie wynikało, dlaczego funkcjonariusz nie wystawił sprawcy mandatu, a jedynie go pouczył, a do Ministra Finansów — o wprowadzenie rozwiązań zapobiegających sytuacji, w której koszty wyegzekwowania grzywny będą wyższe niż sama grzywna.

Jak rozmawiać, aby uniknąć mandatu…

W rozmowie z kontrolerami NIK strażnicy miejscy tłumaczyli, że ich reakcja na wykroczenie jest uzależniona najczęściej od okoliczności, wagi popełnionego czynu i zachowania sprawcy. Surowszą karę powoduje:

 • agresja i złośliwość wobec strażników,
 • lekceważący stosunek do prawa i jego nagminne łamanie,
 • nieprzyznanie się do winy, nieokazanie skruchy, odmowa złożenia wyjaśnień,
 • działanie w celu osiągnięcia korzyści,
 • wykroczenie popełnione z premedytacją.

Funkcjonariusze biorą także pod uwagę: stan rodzinny, majątkowy, wiek, niepełnosprawność i wiedzę sprawcy wykroczenia o przepisach prawa.

 

Typowym przykładem wykroczenia, na które strażnicy miejscy mogą zareagować w odmienny sposób, jest spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Część funkcjonariuszy skontrolowanych jednostek przyznała, że podejmuje decyzję o nałożeniu mandatu w zależności od zachowania sprawcy – jeżeli przeprosi i wyrazi skruchę, poprzestają na pouczeniu. Innego zdania był jeden z funkcjonariuszy, według którego takie wykroczenie zawsze zasługuje na grzywnę.

 

– Straż miejska to liczna formacja, która powinna działać w granicach obowiązującego prawa. Kary w formie mandatów i upomnień są działaniami, które ingerują w wolność osobistą obywatela. Dlatego tak ważne jest, by ich przyznawanie było jasno określone i uzasadnione. Decyzje straży miejskiej nie mogą być poddane dobrowolności – mówił Grzegorz Walendzik.

 

Brak świadomości wagi problemu i nieprawidłowe dokumentowanie wykroczeń

Mimo rozbieżności w stosowaniu kar, tylko w 1/3 jednostek zauważono, że uznaniowe podejście do tych samych wykroczeń naraża straż miejską na zarzut stronniczości, dlatego wprowadzono tam procedury pozwalające to ryzyko minimalizować. W Straży Miejskiej w Kielcach przyjęto, że w przypadku zastosowania środków oddziaływania wychowawczego, strażnik jest bezwzględnie zobowiązany do wylegitymowania sprawcy i do szczegółowego opisu swojej reakcji na jego zachowanie. W notatniku służbowym oraz w systemie wspomagania dowodzenia e-mandat powinny się znaleźć wpisy zawierające dane sprawcy, uzasadnienie zastosowania np. pouczenia oraz powody odstąpienia od nałożenia mandatu bądź skierowania wniosku o ukaranie do sądu.

 

Tymczasem nieprawidłowe dokumentowanie wykroczeń zakończonych pouczeniem NIK wykryła we wszystkich 12 skontrolowanych jednostkach straży miejskiej. Problem ten dotyczył co najmniej połowy z 30 przypadków badanych przez kontrolerów w każdej jednostce, a w niektórych z nich nawet 100% takich spraw. W konsekwencji nie było możliwe stwierdzenie, co zadecydowało o tym, że funkcjonariusz ukarał sprawcę pouczeniem, a nie grzywną. W 10 z tych jednostek kontrolerzy stwierdzili także braki w formularzach wystawionych mandatów, które pojawiły się w co najmniej 10% spraw, a w niektórych przypadkach we wszystkich. Dodatkowym problemem, który mógł utrudniać egzekucję grzywny była nieczytelność zapisów. W dwóch jednostkach uniemożliwiła zbadanie pełnej próby dokumentacji, odpowiednio w 30% i 43% badanych spraw.

Weronika Nowak ze Starachowic została Miss Supertalent of the World 2022

Finał Miss Supertalent of the World 2022 odbył się na Paris Fashion Week.
Po raz pierwszy w historii konkursu Miss z Indii Rachel Gupta i Miss z Polski Weronika Nowak zostały uznane za wspólnie Miss Supertalent of the World 2022. Obydwie zdobyły dokładnie tą samą ilość punktów. Jury pod przewodnictwem Thomasa Zillacusa, założyciela globalnej grupy inwestycyjnej Mobile FutureWorks, obejrzało spektakularny pokaz mody z projektami kilku światowej klasy projektantów.

fransaaaa

Piękne modelki reprezentantki z 30 krajów, wybrane ze 199 krajów, uraczyły zaproszonych gości porywającym pokazem godnym długiej historii kultowego miejsca. Na koniec jury zdecydowało o ogłoszeniu wspólnych zwycięzców Miss Indii i Miss Polski, gdyż obie wykazały wybitną klasę, styl, piękno i elegancję.

TOP 3 Miss Supertalent of the World 2022
Polska - Weronika Nowak
Belgia - Celeste Decaesstecer
Litwa - Anastasia Aleksejewska

308660249_768766890902471_6501840052338566583_n(1)

308965167_852260379271652_690890648847801869_n

309065162_1139281576752421_322358382008697632_n

foto: AKKOSEYE

Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń do edycji 2023 konkursu Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego
Nastolatki 15-18 lat
Dorosłe 18-27 lat
Misterzy 17-25 lat
Ankietę zgłoszeniową wysyłamy on-line na www.miss.kie.pl/rejestracja

Weronika Nowak: Brałam też udział dzięki konkursowi Miss Województwa Świętokrzyskiego w dwóch ostatnich edycjach Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion. Bardzo się cieszę, że w Kielcach jest tak wspaniałe wydarzenie promujące modę w Polsce i na świecie. Podczas edycji 2022 w lipcu wystąpiłam w kilku projektach Pawła Wegrzyna, który pochodzi z Kielc i ubierał między innymi uczestników TOP Model w ubiegłorocznej edycji.

Weronika jest uczennicą 4 klasy II Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Starachowicach. W tym roku szkolnym będzie zdawać maturę. – Jest to pewne wyzwanie. Muszę godzić naukę, modeling i konkursy piękności – mówi licealistka, która już teraz wie, czym chce zajmować się w przyszłości zawodowo. – Po maturze wybieram się na studia prawnicze. Chciałabym być prokuratorem lub sędzią. Już od dłuższego czasu miałam takie założenie, chciałabym mieć wpływ na to, co dzieje się na świecie. Modeling pojawił się zupełnie niespodziewanie – wspomina.

Wkrótce przedstawimy wywiad w amerykańskim magazynie World Class Beauty Queens Magazine

Auto detailing – Co to właściwie jest?

Od jakiegoś czasu hasła car detailing czy auto detailing weszły na stałe do słownika użytkowników samochodów. Co to właściwie jest?  Detailing to szczególnie rozbudowany proces mycia, czyszczenia, polerowania oraz konserwacji auta. 

Najważniejszymi celami tych działań są  zabezpieczenie karoserii oraz wnętrza, usunięcie niedoskonałości lakierniczych i zabezpieczenie powłok pojazdu przed wpływami czynników eksploatacyjnych. Ta szczególna forma pielęgnacji powoduje, że możemy cieszyć się atrakcyjnym wyglądem naszego auta przez dłuższy czas. Auto detailing lub z angielskiego car valeting (czyszczenie samochodu) jest rozbudowanym procesem czyszczenia polerowania i zabezpieczania samochodu na zewnątrz jak i wewnątrz.

289357681_365870668984218_2693207378678084718_n

Nowo powstałe profesjonalne studio ⭐️ Galio Detailing ⭐️ w Kielcach to miejsce stworzone z pasji do motoryzacji, w którym Twoje auto otrzyma to co najlepsze

Za co kochamy swoją pracę? 

☑️ Za to, że każdy samochód jest dla nas wyzwaniem, do każdego podchodzimy w indywidualny sposób z dbałością o każdy szczegół

Ze swojej strony oferujemy wysoką oraz profesjonalną jakość usług:

✅ Korekty lakieru od 700 zł

✅ Zabezpieczenie lakieru woskiem od 250 zł

✅ Powłoki ceramiczne od 899 zł

✅ Mycie detailingowe od 100 zł

✅ Detailing wnętrza od 500 zł

✅ Czyszczenie tapicerki od 200 zł

✅ Zabezpieczenie folią ochronną PPF (podstawowe) od 800 zł 

Ceny są zależne od wielkości auta, jego stanu oraz oczekiwań klienta. Szczegółowa wycena po oględzinach auta

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty oraz obserwowania naszych profili w social mediach!

Fb: galiodetailing

Ig: galiodetailing

www.galiodetailing.pl

     515 975 178

 

Od jakiegoś czasu hasła car detailing czy auto detailing weszły na stałe do słownika użytkowników samochodów. Co to właściwie jest?  Detailing to szczególnie rozbudowany proces mycia, czyszczenia, polerowania oraz konserwacji auta.

Najważniejszymi celami tych działań są  zabezpieczenie karoserii oraz wnętrza, usunięcie niedoskonałości lakierniczych i zabezpieczenie powłok pojazdu przed wpływami czynników eksploatacyjnych. Ta szczególna forma pielęgnacji powoduje, że możemy cieszyć się atrakcyjnym wyglądem naszego auta przez dłuższy czas. Auto detailing lub z angielskiego car valeting (czyszczenie samochodu) jest rozbudowanym procesem czyszczenia polerowania i zabezpieczania samochodu na zewnątrz jak i wewnątrz.

Na zewnątrz…

Pierwszym krokiem w pielęgnacji samochodu jest jego mycie i czyszczenie. Każda z tych czynności to odrębna, niezwykle istotna procedura. Mycie usuwa luźne zabrudzenia z powłoki lakierniczej takie jak kurz lekkie zabrudzenia drogowe czy najgroźniejsze dla lakieru – ptasie odchody.

Z kolei czyszczenie, przygotowanie powierzchni, usuwa przyspojone zabrudzenia lakieru jak również jego wady – plamy, odbarwienia i oksydację. Po kompleksowym myciu auta możemy zająć się korektą lakieru czyli usunięciem rys, hologramów, wtrąceń po lakierowaniu danych elementów nadwozia.

Ostatni etap to zabezpieczenie lakieru dedykowanymi powłokami ochronnymi zaczynając od najbardziej budżetowej wersji czyli woskowania, idąc w stronę lepszego zabezpieczania powłoką ceramiczną oraz jednego z najlepszych zabezpieczeń czyli bezbarwnej folii PPF samoregenerującej się pod wpływem ciepła.

289768957_438463561193076_9118304984282148696_n

… i od środka

Na detailing wewnętrzny składa się szereg procesów. Zaczynamy od szczegółowego odkurzania. Następnie przeprowadzamy kilkuetapowe czyszczenie w tym ekstrakcyjne pranie tapicerki, czyszczenie wnęk drzwiowych, mycie szyb, czyszczenie elementów plastikowych czy skórzanych.

W dalszej kolejności staramy się zidentyfikować potencjalne trudne zabrudzenia na tapicerce czy innych elementach wnętrza, dokonujemy ich doczyszczenia. Po finalnej inspekcji wnętrza przechodzimy do ostatniego etapu czyli kompleksowego zabezpieczenia i pielęgnacji np. impregnacji tapicerki skórzanej.

290271102_444469934115794_6480788648581772732_n

Po co stosować car detailing?

Głównym celem działań związanych z detailingiem jest możliwie jak najdłuższe utrzymanie pojazdu w stanie zbliżonym do fabrycznej nowości! Co uzyskamy stosując takie środki?

 • Utrzymanie wartości pojazdu
 • Poprawa wyglądu estetycznego pojazdu
 • Zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych
 • Zmniejszenie ryzyka przetarć oraz uszkodzeń
 • Zmniejszenie zużycia elementów wnętrza dzięki zabezpieczeniu
 • Ciągła świeżość pojazdu

290000780_1081220646159686_8593517458490648894_n

Lakier samochodu po profesjonalnym car detailingu wygląda jak nowy

Czy inwestowanie w auto detailing ma sens?

Oczywiście że tak! Samochody mimo upływu czasu i przejechanych kilometrów wyglądają jak nowe, w ich wnętrzach również czuć „świeżość”. Regularnie dbając o swoje cztery kółka nie będziesz mieć później problemów, chociażby ze sprzedażą auta.

Regularne serwisy oraz troska o powłoki pojazdów przenoszą się na duże plusy w późniejszym czasie eksploatacji. Auta nie tracą znacznie na wartości, na rynku poszukuje się aut zadbanych często serwisowanych.

Detailing nowego samochodu. Czy warto go stosować?

Coraz popularniejszą praktyką po zakupie auta w salonie jest kompleksowe zabezpieczanie elementów lakierniczych i wnętrza. Dzięki takim zabiegom wartość auta w czasie użytkowania nie spada. Auto znacznie dłużej prezentuje się jakby właśnie wyjechało z salonu. Każdy posiadacz swojego wymarzonego pojazdu chce aby wyglądał jak nowy. Konserwacja elementów zupełnie nowych przynosi bardzo dobre efekty!

Czy można przeprowadzić detailing samodzielnie?

Detailing to szereg precyzyjnych procesów wymagających nie tylko wiedzy, wprawy ale również określonych warunków, np.temperatury czy oświetlenia. Teoretycznie osoba uważna, która pozna metody detailingu (np. z filmów instruktażowych), może część czynności przeprowadzić samodzielnie. Jest jednak mały margines błędu – źle zaaplikowna powłoka na lakier, obecność ciał obcych przy polerowaniu czy np.zbyt intensywne nasłonecznienie – mogą spowodować, że użyte środki chemiczne mogą wyrządzić szkody.

Efekt samodzielnych prac może się okazać odwrotny od zamierzonego. Żeby zmniejszyć takie ryzyko i zwiększyć prawdopodobieństwo zamierzonego efektu, warto oddać swoje auto w ręce osób certyfikowanych którzy mają za sobą bagaż sporego doświadczenia i szkoleń w tej dziedzinie. Dbajcie o swoje auta!

źródło: otomoto.pl

 

Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego 2022

26 czerwca, w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbył się finał wyborów Miss i Mistera Województwa Świętokrzyskiego 2022.
Poznaliśmy najpiękniejsze dziewczyny oraz najprzystojniejszych chłopaków województwa
.
Miss Województwa Świętokrzyskiego 2022 została Natalia Partyka z Ostrowca Świętokrzyskiego,
Miss 2022 Natalia Partyka
Miss Nastolatek Województwa Świętokrzyskiego 2022 została Nina Dulewicz ze Skarżyska-Kamiennej,

Nina 2_cleanup ok
Misterem Województwa Świętokrzyskiego 2022 został Galin Stefanov z Kielc.

Werdykt 29 jurorów :

Miss Województwa Świętokrzyskiego 2022 Natalia Partyka z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Miss Nastolatek Województwa Świętokrzyskiego 2022 Nina Dulewicz ze Skarżyska-Kamiennej.

Mister Województwa Świętokrzyskiego 2022 Galin Stefanov z Kielc.

I Wicemiss Województwa Świętokrzyskiego 2022 Roksana Czarnowska z Kielc  DYSKWALIFIKACJA - nieprzestrzeganie regulaminu konkursu

II Wicemiss Województwa Świętokrzyskiego 2022 Daria Jaśkowska z Kielc

III Wicemiss Województwa Świętokrzyskiego 2022 Martyna Popecka z Bliżyna

IV Wicemiss Województwa Świętokrzyskiego 2022 Magdalena Bałaga z Pińczowa

I Wicemiss Nastolatek Województwa Świętokrzyskiego 2022 Milena Święcka z Kielc
II Wicemiss Nastolatek Województwa Świętokrzyskiego 2022 Nikola Sierociuk z Kielc.
III Wicemiss Nastolatek Województwa Świętokrzyskiego 2022 Zuzanna Łakomska z Kielc.
IV Wicemiss Nastolatek Województwa Świętokrzyskiego 2022 Nikola Lasocka ze Zgórska.

I Wicemister Województwa Świętokrzyskiego 2022 Cemil Gunen

II Wicemister Województwa Świętokrzyskiego 2022 Robert Suchenek z Radoszyc

Miss Najsympatyczniejsza – Zuzanna Sikora z Bodzentyna    dyskwalifikacja  nieprzestrzeganie umowy konkursu

Miss Internetu – Gabriela Winiarska z Kielc

Miss BIKINI – Maja Wójcik z Ożarowa

Miss Świętokrzyskie24.eu – Magdalena Seweryńska z Bliżyna

Miss Foto – Julia Kozińska z Piekoszowa

Miss Foto – Roksana Czarnowska z Kielc   dyskwalifikacja nieprzestrzeganie umowy konkursu

Mister Publiczności – Robert Suchenek z Radoszyc

Miss Publiczności – Milena Święcka z Kielc

Dodatkowo Finalistka Oliwia Frączkiewicz dyskwalifikacja nieprzestrzeganie umowy konkursu

 

 

Kandydatki mogliśmy podziwiać między innymi w sukienkach Studia Mody M&M, sukniach ślubnych Lei Brilla, bieliźnie firmy PASSION, kostiumach kąpielowych czy we własnych stylizacjach. Kolejny raz finalistki mogły pokazać też swoje talenty w Miss Talent.

Panów oglądaliśmy w wersji eleganckiej czyli garniturach kieleckiej firmy Dotex, na luzie i… bez koszulek.

Wydarzenie poprowadził znany konferansjer Conrado Moreno. Wieczór uświetnili młodzi wokaliści z „The Voice Kids 5″ – finalista programu Max Kononow z Kielc i Maja Janowska z Rytwian.
Makijaż zapewniła już 16 raz Akademia Makijażu i Stylu Pani Ewy Filipeckiej z Kielc.
Choreografię przygotował Hubert Stachura właściciel MIMESIS Studio Tańca ‚Kielce’/Centrum Kultury i Aktywności Scenicznej z Kielc i Buska Zdroju.
Organizatorem i producentem wydarzenia – Zbigniew Lisowski www.miss.kie.pl

Dziękujemy wszystkim partnerom oraz fundatorom nagród i sponsorom.
W tym roku łączna pula nagród to wartość ok 25.000zł – Miss i Mister otrzymali nagrody w postaci wycieczki do Brukseli

kat2-1 (Kopiowanie)
kat1-1 poprawki 2 (Kopiowanie)

Wkrótce pełna relacja foto i wideo z finału 2022 na YouTube i facebook www.miss.kie.pl

Myśliwce F-35 w Radomiu?

 Czy będą stacjonowały myśliwce F-35 Lightning II w Radomiu? To produkowany przez firmę Lockheed Martin jednoosobowy, wielozadaniowy myśliwiec o charakterystyce stealth, czyli obniżonej wykrywalności przez radary wroga.

12 maja na stronach Kancelarii Sejmu RP upubliczniono poselską interpelację, autorstwa K. Frysztaka oraz P. Poncyljusza (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) w sprawie możliwości bazowania wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II w Radomiu.

Symulacja lotu myśliwcem F-35A  redaktora naczelnego portalu swiętokrzyskie24.eu na targach zbrojeniowych w Kielcach.


Jak czytamy w przesłanej do Ministerstwa Obrony Narodowej interpelacji: agresja Rosji na Ukrainę oraz sam przebieg działań wojennych na terenie naszego wschodniego sąsiada wymusza zmianę myślenia o polskiej obronności. Czas na wzmocnienie polskiego systemu obrony, w tym również obrony polskiego nieba. Jak wiemy, 31 stycznia 2020 roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla Sił Powietrznych RP. Wartość umowy wynosi 4,6 mld USD. Jej przedmiotem jest dostawa 32 samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Dostawa samolotów rozpocznie się w 2024 roku, choć ostatnio pojawiły się informacje, które dają szansę na szybszy transport maszyn dla polskich Sił Powietrznych.

Wraz z dostarczaniem samolotów F-35 będzie trzeba podjąć decyzję o ich miejscu stacjonowania. Idealnym miejscem służby dla części zakupionych maszyn jest Radom, a konkretnie lotnisko na Sadkowie, gdzie powstaje Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku. Warto dodać, że lotnisko to jest współużytkowane z wojskiem, a konkretnie z 42. Bazą Lotnictwa Szkolnego. Stacjonowanie eskadry samolotów F-35 na radomskim lotnisku byłoby idealnym zabezpieczeniem infrastruktury wojskowej i cywilnej (w tym przede wszystkim lotniczej) w tej części województwa mazowieckiego. Ponadto samoloty F-35 zabezpieczałyby niebo nie tylko nad województwem mazowieckim, ale również świętokrzyskim, łódzkim i lubelskim. Warto również wspomnieć, że samoloty wielozadaniowe F-35 pełniłyby funkcję ochronną dla tzw. infrastruktury krytycznej z terenu Radomia, Pionek oraz Skarżyska-Kamiennej. Chodzi tu o Fabrykę Broni „Łucznik” Radom, ZPS Mesko w Pionkach oraz Mesko SA w Skarżysku-Kamiennej.

Warto zwrócić uwagę, że na wybór ostatecznej lokalizacji będzie miało wpływ wiele czynników, ale na pewno trzy z nich mają bardzo istotnie znaczenie:
— odległość od granicy potencjalnego agresora (im bliżej granicy, tym m.in. większe ryzyko oddziaływania przez wojska lądowe),
— odległość między bazami (pokrywanie się zasięgów operacyjnych lotnisk),
— koszty budowy/dostosowania infrastruktury.

Jeśli chodzi o pierwsze kryterium, to najgorzej wypadają bazy w Malborku (65 km od granicy rosyjskiej), Mińsku Mazowieckim (110 km) oraz Dęblinie (115 km od granicy białoruskiej). Z kolei w odległości ok. 100 km od bazy w Łasku znajdują się lotniska w Nowym Mieście nad Pilicą oraz Sochaczewie i wydaje się to odległością zbyt bliską. Najwyższe koszty powstania bazy F-35 byłyby natomiast w Nowym Mieście nad Pilicą i Sochaczewie, gdzie trzeba by budować wszystko od podstaw.

Od kilku lat modernizowane jest lotnisko w Świdwinie, także pod kątem przyjmowania nowoczesnych samolotów wielozadaniowych. Jednak w chwili ogłoszenia decyzji, że bazą dla pierwszej eskadry polskich F-35 będzie Łask, nie wspomniano, że druga eskadra ma bazować w Świdwinie. Stąd przypuszczenie, że jednak ta baza nie jest brana pod uwagę jako miejsce stacjonowania polskich F-35.
Lotnisko cywilno-wojskowe w Radomiu posiada, jak już wspomniałem, nowy pas startowy o długości 2500 m, ale niebawem powstanie też nowoczesna cywilno-wojskowa wieża kontroli lotów oraz strażnica Lotniskowej Straży Pożarnej. Tę infrastrukturę można wykorzystać dla przyszłej bazy F-35. Ponadto koszty funkcjonowania będą niższe przez współdzielenie części infrastruktury z cywilnym portem lotniczym, z którym trzeba zawrzeć porozumienie o współużytkowaniu lotniska. Przyszła baza F-35 nie przeszkodzi też w potencjalnej rozbudowie portu cywilnego.

W związku z tym zadaję pytania:
1. Czy Ministerstwo Obrony Narodowej planuje, aby eskadra samolotów F-35 stacjonowała na terenie lotniska Radom-Sadków (Portu Lotniczego Warszawa-Radom)?
2. Kiedy pierwsze samoloty F-35 rozpoczną służbę na lotnisku Radom-Sadków?
3. Czy w związku z ewentualnym rozmieszczeniem samolotów F-35 konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych inwestycji na terenie radomskiego lotniska? Jeśli tak, to jakich?
4. Czy Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa rozmieszczenie na terenie lotniska Radom-Sadków innych wojskowych statków powietrznych?
5. Jeśli tak, to jakich i kiedy maszyny te zostaną włączone do służby?

Dotychczas na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu stacjonowały przede wszystkim turbośmigłowe samoloty szkolno-treningowe PZL-130 Orlik. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Obrony Narodowej, z września 2020 roku, resort obrony planuje powrót sprzętu i personelu (obecnie stacjonującego w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie) po zakończeniu prac budowalnych. Co należy podkreślić, żadne źródła związane z wojskiem oraz przemysłem nie wskazują, aby lotnisko w Radomiu było docelowym miejscem stacjonowania drugiej eskadry zamówionych przez Polskę samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Jak wskazał wiceminister Wojciech Skurkiewicz, w marcu 2022 roku, decyzja o rozmieszczeniu eskadr lotniczych samolotów wielozadaniowych pozyskiwanych w ramach programu operacyjnego „HARPIA” oraz zagospodarowaniu lotnisk wojskowych na te potrzeby w poszczególnych regionach i obszarach Polski każdorazowo jest poprzedzona szczegółowymi analizami w zakresie aspektów ekonomicznych, mających na celu pozyskanie przez Siły Zbrojne RP wymaganych zdolności operacyjnych. Kwestie dotyczące pozyskania i wdrożenia samolotu wielozadaniowego V generacji w Siłach Zbrojnych RP, w tym zagadnienia związane z wyborem lokalizacji drugiej bazy stacjonowania samolotów F-35A w Polsce, stanowią informacje niejawne. Jednocześnie informuję, że w „Planie inwestycji budowlanych Sił Zbrojnych RP, w tym zamierzeń inwestycyjnych realizowanych w ramach NSIP w latach 2021 – 2035” zaplanowano środki finansowe stosownie do zgłoszonych przez beneficjentów potrzeb. Wymieniony Plan ten jest dokumentem niejawnym.

Przypomnijmy, w czasie ubiegłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach korporacja Lockheed Martin wskazała jako potencjalną lokalizację drugiej bazy polskich F-35A Lightning II właśnie Świdwin. Z kolei 17. Terenowy Oddział Lotniskowy już w 2020 roku uruchomił proces wyboru podmiotu, który opracuje koncepcję architektoniczno-urbanistyczną dla kompleksu lotniskowego w tym mieście (umowa z firmą ZEUS S.A. została podpisana w lutym 2021 roku).

żródło: zbiam.pl

Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe.

Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe” Anthony’ego Summersa – najlepsza biografia ikony kina

Życie jak rollercoaster. Owiana tajemnicą śmierć. Tabuny kochanków (i kochanek). Romanse z braćmi Kennedy. Demony przeszłości. Używki. Powiązania z mafią.

OTO LUDZKA TWARZ BOGINI XX WIEKU

Anthony Summers, biograf gwiazd i dziennikarz śledczy, ujawnia wstrząsającą prawdę o życiu i śmierci Marilyn Monroe.

Kim naprawdę była? Seksbombą czy zagubioną dziewczynką? Utalentowaną aktorką czy hochsztaplerką, która zrobiła karierę przez łóżko? Z kim romansowała? Co sprawiło, że stała się sławna? Jak naprawdę wyglądała jej śmierć?

Bogini to biografia Marilyn Monroe napisana na podstawie ponad 600 wywiadów, które autor przeprowadził z przyjaciółmi, kochankami i osobami z najbliższego otoczenia gwiazdy. Śledztwo Summersa stało się podstawą dokumentu Netflixa Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania (2022).

Kultowa biografia Marilyn Monroe teraz w nowym wydaniu,
zaktualizowanym z okazji 60. rocznicy tragicznej śmierci ikony kina.

Już w lipcu wydana zostanie biografia w Znaku Literanova w tłumaczeniu Grażyny Jagielskiej i Henryka Ziętka, krótko przed 60. rocznicą tragicznej śmierci Marilyn Monroe.

Książka „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe” jest już dostępna w przedsprzedaży: https://bit.ly/3vquwcu

Summers_Bogini_3D

*O tym piszą już największe światowe media:

The Independent: https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/news/marilyn-monroe-death-netflix-documentary-b2067292.html

The New York Times: https://www.nytimes.com/2022/04/27/movies/the-mystery-of-marilyn-monroe-the-unheard-tapes-review.html

CNN: https://www.cnn.com/2022/04/27/entertainment/the-mystery-of-marilyn-monroe-review/index.html

People: https://people.com/movies/marilyn-monroes-death-explored-in-new-netflix-doc-why-were-the-circumstances-covered-up/

Vanity Fair: https://www.vanityfair.com/hollywood/2022/04/marilyn-monroe-mystery-the-unheard-tapes

Bez nazwy-1

 

Największe zimowe wydarzenie zawita do Kielc! – „Zimowy Narodowy”

 

Już 15 i 16 stycznia jedno z najbardziej rozpoznawanych zimowych miasteczek zawita na Lodowisku “Stadion” w Kielcach. Skorzystać będzie można z doświadczenia najlepszych nauczycieli łyżwiarstwa i atrakcji dla wszystkich szukających miejskich, rodzinnych rozrywek podczas ferii.

Zimowy Narodowy, goszczący od 7 lat na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie, w tym roku ponownie nie mógł stanąć w dotychczasowej lokalizacji. Dlatego znana wszystkim zimowa ekipa po raz pierwszy rusza w trasę po całej Polsce, aby zarazić łyżwiarską pasją i dobrą zabawą! Na swojej mapie ma aż 10 miejscowości, a jedną z nich są Kielce i to one zainaugurują Zimowy PGE Narodowy w Trasie.

 

Już 15 i 16 stycznia (sobota, niedziela) atmosfera z Narodowego przeniesie się na 600m² Lodowiska “Stadion” w Kielcach (Al. Na Stadion 365). Przez dwa dni, wszystkim odwiedzającym lodowisko, Zimowy PGE Narodowy oferować będzie szkolenia łyżwiarskie oraz liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

CO CZEKA NA ODWIEDZAJĄCYCH?

Uczestnicy mogą liczyć na wyspecjalizowaną kadrę instruktorską  w ramach trzech cykli tematycznych:

 

 • Poranki dla dzieci z PGE – 10:00-11:00, 11:30-12:30

Zajęcia dla najmłodszych, dzięki którym pewniej postawią swoje pierwsze kroki na łyżwach.

 

 • Dobra Drużyna PZU – 14:30-15:30, 16:00-17:00

Warsztaty dedykowane młodzieży i dorosłym, których zadaniem jest zachęcenie do wejścia w nową formę aktywności fizycznej.

 

 • Disko Lodowisko z 4FUN.TV – 19:00-20:00

Popularna na Zimowym, lodowa dyskoteka w rytm największych, aktualnych hitów.

 

Bilety dostępne w kasach lodowiska.

Zimowy PGE Narodowy w Kielcach (Kopiowanie)Szczegóły dostępna na –  www.zimowynarodowy.pl

Bądź na bieżąco – www.facebook.com/zimowy.narodowy i www.instagram.com/zimowynarodowy

Krótsze podróże do Warszawy. PKP nowy rozkład jazdy na sezon 2022 dla województwa świętokrzyskiego

Skrócenie czasu podróży pomiędzy Kielcami a Warszawą oraz częstsze połączenia do stolicy i Krakowa – to najważniejsze nowości dla województwa świętokrzyskiego w nowym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 12 grudnia 2021 roku.

PKP_Intercity (Kopiowanie)
W nowym rozkładzie jazdy kursujący do tej pory w sezonie zimowym i wakacyjnym pociąg IC Karłowicz zacznie jeździć przez cały rok, dzięki czemu mieszkańcy Kielc, Jędrzejowa i Skarżyska-Kamiennej zyskają możliwość codziennego, wieczornego dojazdu do Warszawy. Będzie to także dodatkowe połączenie z Krakowem, Radomiem i Zakopanem (poza sezonem turystycznym za pomocą autobusów komunikacji zastępczej jeżdżących do i z Krakowa).
Od 12 grudnia kielczanie będą mieli do dyspozycji więcej komfortowych pociągów – już 9 z 12 składów kursujących przez Kielce będzie w kategorii InterCity (IC). Skróci się czas podróży pomiędzy Kielcami a Warszawą, dzięki zakończeniu prac remontowych na linii nr 8 pociągi pokonają tę trasę w około 2,5 godziny.
Dostosowanie do prac modernizacyjnych
Obowiązujący od 12 grudnia 2021 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście lub objazdowo przez Idzikowice. W 2022 roku możliwa jest zmiana tras pociągów IC Orłowicz, IC Kolberg i IC Żeromski, które zamiast przez Radom i Warkę mogą zacząć jeździć trasą alternatywną przez Idzikowice.
Prowadzone prace inwestycyjne na linii nr 25 sprawią, że od kwietnia 2022 roku zostanie wprowadzona przerwa w ruchu i jeżdżące po tej linii pociągi będą zawieszone.
Kompleksowa informacja dla podróżnych
Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie www.intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto.
Bezpieczne podróże koleją z PKP Intercity
Na pokładach pociągów należy zakrywać usta i nos podczas trwania całej podróży. Kierownicy pociągów i konduktorzy korzystają ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. Kontakt
z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu. Od marca 2020 do końca listopada 2021 roku przewoźnik wykonał już blisko 595 tysięcy dezynfekcji i niemal 33 tysiące dezynfekcji metodą zamgławiania.
Obecnie nie obowiązują limity zajętości miejsc w transporcie publicznym. Również w składach wagonowych PKP Intercity można podróżować bez rezerwacji miejsca do siedzenia. Obowiązkowa rezerwacja miejsc nadal obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pojazdach typu Pendolino, Flirt lub Dart, a także w spalinowych zespołach trakcyjnych (SZT). Ze względu na swoją konstrukcję składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku tych zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami.

Legenda o sabacie na Łysej Górze

Łysa Góra to szczyt w Górach Świętokrzyskich, który stanowił w okresie wczesnego średniowiecza ośrodek kultu związanego z religią Słowian. Według kroniki Jana Długosza „na szczycie znajdować się miała bożnica w bałwochwalstwie żyjących Słowian, gdzie bożkom Lelum i Polelum ofiary czyniono i podług innych czczono tu bożyszcza: Świst, Poświst, Pogoda…”

 

 

 

Impresje Łopuszańskie 7-8 sierpnia 2021, koncert Zenona Martyniuka z zespołem Akcent

Serdecznie zapraszamy na Impresje Łopuszańskie 2021, które odbędą się w dniach 7-8 sierpnia 2021 roku. Na wszystkich przybyłych czekać będzie wiele atrakcji w tym koncert gwiazdy wieczoru Zenona Martyniuka wraz z zespołem Akcent. Patronat nad imprezą portal świętokrzyskie24.eu
Program Impresji Łopuszańskich
Miejsce wydarzenia: Gminny Ośrodek Sportowo – Wypoczynkowy
SOBOTA, 7 sierpnia 2021 r.
16.00 -16.30 / pokaz karate/ pokaz sztuk walki/
16.30 – 17.00 – Prezentacja Drużyny Piłkarskiej ZRYW Łopuszno
17.00 – 19.00 – IV Impresje Biegowe
19.00 -20.00 – Koncert Zespołu Menelaos
20.00 – 21.00 – Prezentacja sponsorów na scenie
21.00 -22.00 – Koncert Zenona Martyniuka i Zespołu Akcent
22.00 -22.15 – Pokaz Laserowy
22.15 – 1.00 – Dyskoteka Pod Gwiazdami z DJ KAWKA
Niedziela, 8 sierpnia 2021 r.
16.00 Powitanie
16.10 – 16.20 – Wybory Miss Ziemi Łopuszańskiej ( I prezentacja)
16.20 – 17.00 – Konkurs Wiedzy o Gminie Łopuszno
17.00 – 18.00 – Pokaz Talentów Ziemi Łopuszańskiej
18.00 – 18. 15 – Wybory Miss Ziemi Łopuszańskiej ( II prezentacja)
18.15 – 19.00 – Koncert Zespołu Instynkt
19.00 – 19.30 – Finał Konkursu Miss Ziemi Łopuszańskiej
19.30 – 20.30 – Koncert Zespołu Rompey
20.30 – 21.30 – Koncert Zespołu Dejw
21.30 – 24.00 – Dyskoteka pod Gwiazdami z DJ ROBIZ

217684269_2728163614141585_1698597002237791793_n

OFF Fashion 2021 – Galeria Echo Kielce

Finalistki i Finaliści Konkursu Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego w roli modelek i modeli podczas pokazu polskich projektantów w Galeria Echo Kielce w dn 17.07.2021. Swoje kolekcje zaprezentowali: Ewa Łukawska, Magdalena Prokop-Elghoriny oraz firma RECMAN.

Makijaże wykonała : Akademia Makijażu i Stylu Ewy Filipeckiej
IMPREZA TOWARZYSZĄCA OFF FASHION

Miejsce: Galeria Echo Kielce, ul. Świętokrzyska 20
Organizator: KIELECKIE CENTRUM KULTURY
Wszystkie modelki/modele: www.miss.kie.pl

 

 

Finał

Otwarcie „TĘŻNI BUSKO” w Busku-Zdroju i „Festiwal Kwiatów”

20 tysięcy osób odwiedziło tężnie solankowe w Busku-Zdroju przez pierwsze trzy dni od otwarcia. Do 11 lipca czyli do końca Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz, wstęp na tężnie jest bezpłatny.

25 czerwca, nastąpiło oficjalne otwarcie, wtedy też ruszyły specjalne bramki dla odwiedzających. Dzięki nim znamy dokładną liczbę osób, które w pierwszy weekend po otwarciu odwiedziło tężnie.

Zastępca burmistrza Buska-Zdroju Michał Maroński opublikował na Facebooku poniższy wpis.

W niedzielę zwiedzający mogli między innymi podziwiać pokaz mody ślubnej salonu „CELIA”

 

 

Oraz kreacje butiku internetowego Dressit.pl

 

 

Uroczyste otwarcie Tężni i Festiwal Kwiatów w Busku-Zdroju

Uroczyste otwarcie Tężni i Festiwal Kwiatów w Busku-Zdroju.

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na Festiwal Kwiatów, który odbędzie się w dniach od 25 do 27 czerwca 2021r. Zaplanowane są koncerty, teatr uliczny, kiermasze kwiatów. Podczas ostatniego dnia zobaczymy pokaz mody z udziałem finalistek Konkursu Miss Województwa Świętokrzyskiego – www.miss.kie.pl

Gala finałowa konkursu Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego 2021 zaplanowana jest na 18.07.2021 w Kieleckim Centrum Kultury.

Zobacz finalistów Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego 2021

Festiwal_Kwiatow(1) (Kopiowanie)

 

Program Festiwalu:

25.06.2021.

 • 13:00 Uroczyste Otwarcie kompleksu #Tężnia Busko, Koncert Buskiej Orkiestry Zdrojowej
 • 13:30 – 14:00 Parada Kwiatów
 • 13:00 – 19:00 Informacja Turystyczna w Kapsule Multimedialnej
 • 16:00 – 16:15 Koncert „Powiew Muzyki” Trio Akordeonowe
 • 16:15 – 17:00 Młodzieżowa Orkiestra Dęta Szkoły Muzycznej I stopnia im.Krzysztofa Pendereckiego w Busku-Zdroju
 • 18:00 – 19:00 Koncert „Z gitara po świecie”  Zespół Gitarowy Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego
 • 21:00 – 21:30 koncert „Tańczące Fontanny”
 • 21:30 Koncert „Park Dźwiękiem i Światłem Malowany” – Muszla Parkowa

26.06.2021.

 • 10:00 – 18:00 Kiermasz Kwiatów
 • 11:00 – 19:00 Doradztwo dot. upraw ogrodniczych głównie upraw róż
 • 11:00 – 19:00 Informacja Turystyczna w Kapsule Multimedialnej
 • 11:00 – 15:00 Warsztaty plastyczne – Kwiaty
 • 11:00 – 15:00 Degustacja herbat różanych
 • 15:00 – 19:00 Kino sferyczne w Kapsule Multimedialnej
 • 20:00 – 21:15 Koncert Gary Moore Tribute Band
 • 21:30 – 22:00 Puszczanie wianków
 • 21:30 – 23:00 Koncert Tańczące Fontanny

27.06.2021.

 • 10:00 – 18:00 Kiermasz Kwiatów
 • 11:00 – 15:00 Degustacja herbat różanych
 • 11:00 – 18:00 Informacja turystyczna w Kapsule Multimedialnej
 • 11:00 – 18:00 Doradztwo dot. upraw róż
 • 12:00 – 16:00 Warsztaty bukieciarstwa
 • 15:00 – 18:00 Kino Sferyczne w Kapsule Multimedialnej
 • 16:00 – 17:15 koncert Vanesa Harbek – Tanga
 • 17:15 – 18:15 Pokaz mody – motyw przewodni kwiaty ( Dressit i Celia)
 • 20:00 – 21:00 Medytacje z różą w tężni

Inne atrakcje: Teatr uliczny, taniec

 

Zobacz samochody Gran Turismo Polonia na rynku w Kielcach 03.07.2021

Kielce przystankiem na trasie spektakularnej wyprawy Gran Turismo Polonia!

 Największy i najstarszy event typu gran turismo w Polsce rusza w tym roku z nową, rozszerzoną formułą. Gran Turismo Polonia 2021 będzie już nie tylko imprezą torową. W tym roku organizatorzy zapraszają ponad 100 super samochodów z całej Europy na ekskluzywną wycieczkę po naszych drogach (1-4 lipca 2021). Uczestnicy spotkają się 1 lipca we Wrocławiu, a w trasę wyruszą 2 lipca (piątek) rano. W sobotę, 3 lipca odwiedzą Kielce, gdzie w godzinach 12:00-14:00 uczestnicy zjedzą lunch, a mieszkańcy będą mogli podziwiać dzieła motoryzacyjnej sztuki z bliska.

granturismo_polonia_2020_0075 (Kopiowanie) granturismo_polonia_2020_0049 (Kopiowanie) granturismo_polonia_2020_0045 (Kopiowanie) granturismo_polonia_2020_0096 (Kopiowanie) granturismo_polonia_2020_0032 (Kopiowanie) GRAN TURISMO_mapa_1200x628_pl (Kopiowanie)

Spektakularny road show

W tym roku odbędzie się 17. edycja Gran Turismo Polonia, co czyni wydarzenie najstarszą tego typu imprezą w naszym kraju. – Do Polski po raz pierwszy przyjechaliśmy grupą samochodów w 2005 roku i była to zupełnie inna rzeczywistość. Stan dróg, wygląd polskich miast i cała infrastruktura – to niebywałe jak wiele zmieniło się w tych kwestiach. Dlatego postanowiliśmy pokazać naszym kierowcom jak pięknym i nowoczesnym krajem jest dziś Polska. Tak powstał pomysł na elegancki i spektakularny roadshow, jakiego jeszcze nie było - mówi Peter Ternström, główny organizator wydarzenia.

Przystanek Kielce

Na trasie tegorocznego przejazdu ważnym punktem jest kielecki Rynek, na którym zaparkowane zostanie około 100 najpiękniejszych, najszybszych i najdroższych aut świata. – Różne modele marek takich jak Ferrari, Lamborghini i Porsche stanowią ok. 80% wszystkich uczestników. Nie zabraknie też innych producentów sportowych egzotyków, takich jak Aston Martin, McLaren, Lotus czy Alpine. Dzięki uprzejmości kieleckiego ratusza, wszystkie auta zostaną zaparkowane na rynku tak, aby mieszkańcy mogli je swobodnie obejrzeć, do czego serdecznie zapraszamy – zachęca Ternström. Samochody spędza na rynku około 2 godzin, po czym wyruszą w dalszą podróż w kierunku Warszawy.

Szlakiem wielkich miast

Trasa przejazdu wiedzie od Wrocławia (1-2 lipca, Hotel Monopol) do Poznania (4-7 lipca), gdzie rozegra się część torowa eventu. Po drodze, uczestnicy odwiedzą Katowice (2 lipca, Ferrari Katowice i restauracja LaSquadra) i Kielce (3 lipca, Rynek), a także zatrzymają się na noc w Krakowie (2-3 lipca, Sheraton Grand) i Warszawie (3-4 lipca, Sofitel Victoria). We wszystkich lokalizacjach organizatorzy zadbali o to, aby auta były wyeksponowane dla publiki.  – Wiemy, że dla miłośników motoryzacji możliwość obejrzenia setki topowych supersamochodów w jednym miejscu to wielkie wydarzenie, więc zorganizowaliśmy parkingi dla samochodów na otwartych przestrzeniach, a nie w zamkniętych garażach podziemnych – zapowiada Peter Ternström.

 

 

Gala Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego 2021 – głosowanie SMS

Gala Wyborów Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego 2019 odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury ul. Moniuszki 2B, 18.07.2021  w godz. (18.00-21.30)
Nastąpi koronacja nowej
Miss Województwa Świętokrzyskiego 2021
Miss Nastolatek Województwa Świętokrzyskiego 2021 oraz
Mistera Województwa Świętokrzyskiego 2021
Wszyscy zaprezentują się państwu w różnych kreacjach / stylizacjach w choreografii przygotowanej przez Pana Hubert Stachura – właściciela Mimesis – Studio Tańca i Ruchu Scenicznego ‚Kielce’, który od wielu lat przygotowuje finalistki do konkursu. Jest też sędzią krajowym w: WADF Poland oraz wykłada na Instytut Edukacji Muzycznej UJK Kielce
Zobaczymy między innymi suknie CELIA Studio Mody Ślubnej, garnitury z RECMAN.
i bieliznę Ava Lingerie. Zobaczymy też wyjście we własnych kreacjach oraz kilka z nich zaprezentuje się w MISS TALENT 2021.
Make up – Akademia Makijażu Ewy Filipeckiej.,
Galę poprowadzi Conrado Moreno.

Scenariusz i reżyserię całości przygotował Zbyszek Lisowskiwww.swiętokrzyskie24.eu
www.miss.kie.plhttps://www.instagram.com/miss_kielce/

Wybierz Miss Internetu w Konkursie Miss Województwa Świętokrzyskiego 2021

Głosowanie SMS  trwa do 17.07.2021  do godz. 22.00 – Tytuł oraz szarfy Miss i Mister Internetu Województwa Świętokrzyskiego 2021 zostaną wręczone na 15 Jubileuszowej Gali Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego 2021.

★NAJWIĘKSZY I NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWY KONKURS W REGIONIE
Miss 1 (Kopiowanie) Miss 2 (Kopiowanie) Miss 3 (Kopiowanie) Miss 4 (Kopiowanie) Miss 5 (Kopiowanie) Miss 6 (Kopiowanie) Miss 7 (Kopiowanie) Miss 8 (Kopiowanie) Miss 9 (Kopiowanie) Miss 10 (Kopiowanie) Miss 11 (Kopiowanie) Miss 12 (Kopiowanie) Miss 13 (Kopiowanie) Miss 14 (Kopiowanie) Miss 15 (Kopiowanie) Miss 16 (Kopiowanie) Miss 17 (Kopiowanie) Miss 18 (Kopiowanie) Miss 19 (Kopiowanie) Miss 20 (Kopiowanie) Miss 21 (Kopiowanie) Miss 22 (Kopiowanie) Miss 23 (Kopiowanie) Miss 24 (Kopiowanie) Miss 25 (Kopiowanie) Miss 26 (Kopiowanie) Miss 27 (Kopiowanie) Miss 28 (Kopiowanie) Mister 2021 - 1 (Kopiowanie) Mister 2021 - 2 (Kopiowanie) Mister 2021 - 3 (Kopiowanie) Mister 2021 - 4 (Kopiowanie) Mister 2021 - 5 (Kopiowanie) Mister 2021 - 6 (Kopiowanie) Mister 2021 - 7 (Kopiowanie) Mister 2021 - 8 (Kopiowanie) Mister 2021 - 9 (Kopiowanie)

Regulamin konkursu i głosowania SMS na Miss i Mister Internetu Województwa Świętokrzyskiego 2021 na www.miss.kie.pl/regulamin-konkursu
 

 

 

Kary za prowadzenie auta po alkoholu w Polsce i krajach UE – wypadek przed Galerią Echo

Limit alkoholu we krwi za kierownicą – jaki jest w poszczególnych krajach Europy i Polsce? Co grozi za jazdę na podwójnym gazie?

Warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące limitu alkoholu we krwi w kraju, do którego chcemy pojechać, ale także co nam grozi za jazdę po alkoholu. W Europie rozstrzał pomiędzy limitami jest dość duży, ponieważ najniższa granica wynosi 0,0 promila, a najwyższa 0,8 promila. Najbezpieczniej jest po prostu nie pić alkoholu, jeśli jesteśmy kierowcami, ale jeśli ktoś nie może się oprzeć lampce wina do obiadu, to już spieszymy z pomocą i podajemy wszystkie wartości.

Jaki jest więc dopuszczalny limit alkoholu we krwi w poszczególnych krajach Europy oraz w Polsce? Co grozi za jazdę po pijaku? Z pewnością kara za jazdę po alkoholu jest dotkliwa dla każdej kieszeni, ale co z prawem jazdy?

Jazda po alkoholu – kary i limity

alko

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Polsce

W Polsce limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,2 promila. Wysokość kary zależy od tego, jak bardzo przekroczymy ten limit. Jeśli alkomat wskaże od 0,2 do 0,5 promila to możemy trafić do aresztu na 5-30 dni, dostać grzywnę do 5 tys. zł i jako dodatkową karę możemy otrzymać zakaz prowadzenia pojazdu od pół roku do 3 lat.

Jeśli jednak przekroczymy 0,5 promila to również dostajemy karę grzywny wymierzoną w stawkach dziennych, których wysokość zależy od naszych zarobków, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności od 2 do 12 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdu przez miesiąc lub nawet dożywotnio. Dodatkowo dostajemy grzywnę w wysokości od 5000 zł do 60000 zł, którą ustala indywidualnie sąd rozpatrując wszystkie okoliczności przewinienia.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Szwajcarii

W Szwajcarii dopuszczony limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila (ok.25 mg/dm3). Wysokość kary za przekroczenie 0,5 promila jest uwarunkowany od wysokości stężenia alkoholu we krwi: 0,5–0,79 promila mandat wynosi 600 franków szwajcarskich,  powyżej 0,8 promila minimum 10 mandatów dziennych (mandat dzienny jest uwarunkowany od zarobków kierowcy), a powyżej 2 promili to minimum 60 mandatów dziennych.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Norwegii 

Norwegia ze względu na klimat jest jednym z najczęściej wybieranych krajów podczas przerwy świątecznej, ale trzeba tam uważać na przepisy, ponieważ kary za ich nieprzestrzeganie są bardzo dotkliwe. Limit alkoholu jest taki sam jak w Polsce, czyli 0,2 promila. Za przekroczenie tej granicy grozi nam mandat w wysokości od 5000 do 10 000 koron norweskich (od 2 tys. do 5 tys. zł), możemy też stracić prawo jazdy na 12 miesięcy oraz trafić do więzienia. Dodatkowo policja może zarekwirować nasz samochód.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi, podzielili przepisy dotyczące stężenia alkoholowego we krwi na niedoświadczonych kierowców i doświadczonych kierowców. Młodzi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata nie mogą  prowadzić pojazdu po jakimkolwiek spożyciu alkoholu, czyli ich limit to 0,0 promila. Natomiast doświadczeni kierowcy mogą mieć we krwi maksymalnie 0,5 promila alkoholu. Jeżeli kierowca przekroczy limit zostaje ukarany karą grzywny (zaczynającej się od 500 euro) oraz zabierają mu prawo jazdy na 1 miesiąc.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Czechach

Nasi południowi sąsiedzi są bardzo wrażliwi na punkcie trzeźwości za kierownicą, przez co nie mają limitu, po prostu jest całkowity zakaz kierowania pod wpływem alkoholu. Tak ,więc po wypiciu najlepszego czeskiego piwa nie możemy prowadzić samochodu. Być może to zabieg celowy, aby wzmocnić gospodarkę, w końcu turysta musi zapłacić za piwo i taksówkę, a nie tylko za piwko. Interes się kręci.

Jeśli byśmy jednak chcieli wsiąść za kółko i złapałaby nas policja, to byśmy musieli zapłacić  od 25 tys. koron czeskich do 50000 tys. koron czeskich  (4 tys.- 8,5 tys. zł) oraz zabraliby nam prawo jazdy na okres 1-2 lat.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą we Francji

We Francji sytuacja z limitem alkoholu jest podobna jak w Niemczech, również maksymalna ilość stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,5 promili. Za przekroczenie grozi nam mandat zaczynający się od 135 euro, a kończący nawet na 4500 euro oraz pozbawienie wolności do 2 lat. W skrajnych przypadkach mogą nawet zarekwirować samochód.

Limit alkoholu we krwi za kierownicą w Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy mają najwyższy limit alkoholowy w Europie, wynosi on 0,8 promila. Za przekroczenie tej granicy otrzymujemy karę w wysokości do 5000 funtów i pozbawienie wolności do 6 miesięcy, a także zabierają nam prawo jazdy na minimum 12 miesięcy. W przypadku kolejnego popełnienia wykroczenia może zostać nam odebrane prawo jazdy na 3 lata.

Alko 2 (Kopiowanie)

Limity stężenia we krwi alkoholu w pozostałych krajach Europy
Kraj limit promili
Chorwacja 0,0
Albania 0,0
Białoruś 0,0
Estonia 0,0
Rumunia 0,0
Słowacja 0,0
Ukraina 0,0
Węgry 0,0
Malta 0,0
Szwecja 0,2
Holandia 0,2 jeżeli kierowca ma prawo jazdy poniżej 5 lat0,5 jeżeli kierowca ma prawo jazdy powżej 5 lat
Serbia 0,3
Czarnogóra 0,3
Bośnia i Hercegowina 0,3
Litwa 0,4
Słowenia 0,5
Austria 0,5
Andora 0,5
Belgia 0,5
Dania 0,5
Finlandia 0,5
Hiszpania 0,5
Irlandia 0,5
Portuglia 0,5
Włochy 0,5
Szkocja 0,5
Islandia 0,5
Liechtenstein 0,8
Luxemburg 0,8

Pamiętajmy – jazda pod wpływem alkoholu to niepotrzebne ryzyko – narażanie siebie i innych użytkowników dróg.

Kary za prowadzenie po alkoholu w Polsce i krajach UE

Aż 44% polskich kierowców deklaruje, że spodziewa się kontroli trzeźwości na drodze. I choć Polska, znajduje się w niechlubnej czołówce państw, w których dochodzi do największej liczby  śmiertelnych wypadków, to odsetek zdarzeń, do których doszło pod wpływem alkoholu, wynosi tylko 7 proc.

Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu alkohol jest przyczyną co czwartego śmiertelnego wypadku. W Polsce działania prewencyjne przynoszą oczekiwane rezultaty, a każdego roku na naszych drogach dochodzi do coraz mniejszej liczby wypadków zawinionych przez osoby będące pod wpływem alkoholu.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w państwach UE
W Polsce obowiązujący limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Najbardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii – 0. Na najwięcej mogą pozwolić sobie natomiast kierowcy na Malcie oraz w Wielkiej Brytanii, bo tam kierowca może mieć aż do 0,8 promila (z wyłączeniem Szkocji, gdzie obowiązuje 0,5 promila). Wprowadzenie limitów dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi nie miałoby sensu, gdyby nie było odpowiednio kontrolowane. Z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że w latach 2010–2015 liczba rutynowych kontroli na 1000 mieszkańców Polski wzrosła aż o 430%. W innych krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się średnio o 10%. Najwięcej Polaków deklaruje również, że spodziewa się rutynowej kontroli trzeźwości podczas jazdy samochodem.

Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w UE
Polskie ustawodawstwo określa dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi – stan po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) oraz stan nietrzeźwości (powyżej 0,5). W pierwszym przypadku mówimy o wykroczeniu, w drugim o przestępstwie. Za jazdę z zawartością między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi można zostać ukaranym aresztem (od 5 do 30 dni) lub grzywną (od 50 do 5 tys. zł) oraz czasowym zakazem prowadzenia pojazdów (od 6 miesięcy do 3 lat). Po przekroczeniu 0,5 promila, sąd wymierza karę na podstawie kodeksu karnego. Jaką? Grzywna (co najmniej 5 tys. zł),  ograniczenie wolności (np. przymusowe prace społeczne) lub kara więzienia do 2 lat. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, nawet do 15 lat.  Najbardziej surowe kary obowiązują na Malcie, najmniej w Grecji i Chorwacji.

Wysokość mandatów za jazdę pod wpływem alkoholu w państwach UE

Państwo Wysokość mandatu (euro)
Austria od 300
Belgia od 150
Bułgaria od 225
Chorwacja od 90
Cypr od 100
Czechy od 100
Dania do 1 miesięcznego wynagrodzenia
Estonia od 400
Finlandia od 15 dziennych zarobków
Francja od 135
Grecja od 80
Hiszpania od 500
Holandia od 325
Irlandia od 200
Litwa od 290
Luksemburg od 145
Łotwa od 210
Malta od 1200
Niemcy od 500
Polska od 12 (0,2 do 0,5 promila) i od 120 (powyżej 0,5)
Portugalia od 250
Rumunia od 250
Słowacja od 200
Słowenia od 300
Szwecja do 40 dziennych zarobków
Węgry od 970
Wielka Brytania do 6500
Włochy od 530

Gdzie dochodzi do największej liczby wypadków pod wpływem alkoholu?
W 2016 roku z winy nietrzeźwego kierowcy zginęło na europejskich drogach ponad 5000 osób. Do największej liczby tego rodzaju zdarzeń doszło we Francji (1009). Choć w Polsce również doszło do dużej liczby śmiertelnych wypadków (3026), to zdarzenia pod wpływem alkoholu stanowiły jedynie 7%.

!2F2021!2F03!2F928171b4830379f738df9d93ebeec7094dd4612eŹródło: rankomat.pl
Ku przestrodze – zdjęcia z wypadku 5.05.2021 południe
Kielce, skrzyżowanie Al. Solidarności z ulicą Świętokrzyską – Galeria Echo

Na światłach zatrzymuje się nauka jazdy za nią samochód ciężarowy z naczepą i dalej osobowa Toyota Avensis na którą z tyłu wjeżdża kolejna ciężarówka TIR wciskając osobowy pod spód miażdżąc go całkowicie. Niestety znów powodem wypadku był alkohol. Kierowca samochodu ciężarowego, który wjechał w poprzedzające go pojazdy miał promil alkoholu w organizmie.
– Jak wynika z ustaleń policji 60-letni kierowca ciężarowego Renaulta jadąc Aleją Solidarności w kierunku ulicy Radomskiej, nie zachował należytej odległości między pojazdami i najechał na tył Toyoty Avensis. To cud, że kierowca Toyoty nie zginął.
Toyota wepchnięta pod naczepę była zmiażdżona tak, że początkowo świadkom wypadku trudno było uwierzyć, bo ktokolwiek kto się w niej znajdował, miał szanse przeżyć. Nie było nawet wiadomo, czy w wozie była jedna czy więcej osób. Ostatecznie okazało się, że jedynie 54-letni kierowca. Na pomoc ruszyło pięć strażackich zastępów. Strażacy użyli sprzętu hydraulicznego i uwolnili kierowcę toyoty. Przytomny mężczyzna został przekazany załodze karetki. Trafił do szpitala.
Uważajcie na siebie i innych – szerokiej drogi bez alkoholu.

 

 

182127781_4515016305182295_7927539979541169567_n
182800199_4012936828768584_5425748711164750382_n

182803535_1396239797403168_8907053211611678181_n

182780715_4515016081848984_318820601872679751_n

182110578_4515015945182331_117726011735030152_n

182799006_4515015811849011_7546503976689676731_n

182266483_4515015681849024_1210678389536997733_n

182135980_4515015521849040_3386125741600210908_n

182220610_4515015158515743_9116274005388596577_n

Zdjęcia – grupa Wypadki i Zagrożenia Drogowe Kielce i Okolice