Publiczny Bank Komórek Macierzystych w Podzamczu będzie ratował życie

Przez | 6 listopad 2014

Podzamcze Chęcińskie, 04.11.2014 r. Otwarcie Publicznego Banku Komórek Macierzystych w Biobanku Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. To pierwszy w Polsce publiczny bank komórek macierzystych. Będą w nim mogły bezpłatnie zdeponować krew pępowinową mieszkanki województwa świętokrzyskiego. Preparaty komórek macierzystych staną się dobrem publicznym, a celem przechowywania publicznego jest zwiększenie puli komórek macierzystych dla biorców niespokrewnionych. Twarzą kampanii promującej Bank Komórek Macierzystych w RCNT jest aktorka Katarzyna Cichopek-Hakiel.

Bank powstał w ramach projektu  „Utworzenie banku komórek macierzystych w województwie świętokrzyskim szansą na wdrożenie nowych metod naukowo-badawczych w zakresie medycyny i transplantologii” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.  Jego laboratoria mają  także służyć kadrze oraz studentom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Szerszą ideą jest budowanie sieci kooperacji z Uniwersytetem. A Biobank będzie dobrym zapleczem do zgłębiania medycyny – kierunku,  który od przyszłego roku będzie na tej uczelni – mówił marszałek Adam Jarubas, który zaprosił wszystkie samorządy w regionie, aby wspierały i propagowały oddawanie krwi pępowinowej, która jest nieocenionym źródłem drogocennych komórek macierzystych.

– To wspaniały projekt, który jest inwestycją w przyszłość. A oddanie krwi jest swoistą polisą ubezpieczeniową dla naszych dzieci – mówi Rafał Szpak, dyrektor Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.