Punkty karne 2018 zmiany w przepisach dotyczących kierowców?

Przez | 31 styczeń 2018

Punkty karne 2018: Co zmieni się w przepisach dotyczących kierowców?

Od 4 czerwca 2018 roku nie będzie możliwości redukowania punktów za pomocą kursów

Jeszcze w 2018 roku zniknie możliwość redukowania punktów karnych. Osoba, która przekroczy dopuszczalny limit 24 punktów nie straci jednak prawa jazdy, a zostanie skierowana na kurs reedukacyjny.

 Punkty
Zmianą, na którą muszą szczególnie zwrócić uwagę kierowcy będzie system „rozliczania” punktów karnych.
Obecnie, osobie która przekroczy 24 punkty odbierane jest prawo jazdy. Aby ponownie je odzyskać musi przystąpić do egzaminu i uzyskać pozytywną ocenę (bez konieczności chodzenia na kurs).
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku młodych kierowców mniej niż rok – limit to 20 punktów. Jeśli popełnią oni więcej naruszeń, prawo jazdy zostanie cofnięte, co wiąże się z ponownym odbyciem kursu i zdania egzaminu na prawo jazdy.
Możliwości usunięcia punktów karnych ze swojego konta za pomocą szkolenia w WORD nie mają młodzi kierowcy

driver-1149997_960_720
Do 4 czerwca 2018 r. kierowcy z dłuższym stażem mogą uczestniczyć w specjalnych szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Dzięki takim zajęciom (koszt od 300 – 500 zł) istnieje możliwość usunięcia ze swojego konta 6 punktów karnych. Szkoleń tych nie można odbywać jednak częściej niż raz na 6 miesięcy.
Punkty karne – co się zmieni
Od 4 czerwca 2018 roku kierowca, który przekroczy 24 punkty karne, nie straci prawa jazdy, a jedynie zostanie skierowany na specjalny kurs reedukacyjny związany z bezpieczeństwem ruchu drogowego. W tym przypadku zniknie podział na doświadczonych i mniej doświadczonych kierowców – wszystkich obowiązywać będzie taki sam limit. Sam kurs będzie miał formę zajęć warsztatowych i prowadzony będzie odpłatnie w WORD-ach . Zgodnie z założeniami, ma on trwać 28 godzin.
Przyznawanie punktów karnych.

Od 4 czerwca 2018 r., kierowca który popełni kilka naruszeń w ruchu drogowym, nie będzie mógł otrzymać jednorazowo więcej niż 10 punktów karnych.