SMOG – czujniki on-line

Przez | 20 stycznia 2018

Smog i zanieczyszczenie powietrza to jeden z najczęściej podejmowanych tematów w ostatnim czasie. 

W powietrzu, zwłaszcza zimą, znajduje się wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Głównymi czynnikami wpływającymi na powstawanie smogu są indywidualne źródła ciepła i złej jakości opał wykorzystywany do ogrzewania domów.

Zobaczcie system urządzeń pomiarowych, których zadaniem jest identyfikowanie zagrożeń. We wszystkich miastach, gdzie zlokalizowane są ciepłownie Celsium, działają sensory monitorujące stan powietrza. Wszyscy mieszkańcy mogą na bieżąco kontrolować wyniki pomiarów i sprawdzać poziom pyłu zawieszonego w powietrzu.

Zachęcamy do zapoznania się ze stanem zapylenia powietrza. Dostępne są nie tylko bieżące odczyty, ale też dane za ostatnią dobę. Jak widać największe zanieczyszczenie występuje około godziny 19.00.

Kliknij na obrazek i zobacz odczyty pomiarów

Smog

Stowarzyszenie Przyjazne Kielce na terenie Kielc rozmieszciło dwanaście czujników smogu, są zamontowane we wszystkich rejonach miasta, tak, aby monitorowanie powietrza było jak najbardziej obiektywne: osiedle Na Stoku, osiedle Dąbrowa, osiedle Ślichowice, osiedle Bukówka, w centrum przy ulicy Wspólnej, osiedle Czarnów, dzielnicy Słowik, ulicy Ściegiennego południe, dzielnicy Białogon i osiedlu Górny KSM. Dwa urządzenie zlokalizowano też poza Kielcami – w Chęcinach i Wiśniówce.

Jak działają czujniki? Poprzez stronę internetową www.smogkielce.pl każdy może na bieżąco sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza. Strona jest odświeżana co 10 minut. Pokazuje zanieczyszczenie dwóch najbardziej szkodliwych dla zdrowia stężenia pyłów – PM 10 i PM 2.5.

Smog kielce

★ Czy wiesz kiedy możesz bezpiecznie uprawiać sport na zewnątrz?
★ Zastanawiasz się, czy jakość powietrza pozwala na zdrowy spacer z dzieckiem czy osobą starszą?
★ Kiedy jest dobry moment na przewietrzenie mieszkania?

To pytania mieszkańców wielu polskich miast! Smog jest szkodliwy dla zdrowia i wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Zmęczenie, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, nowotwory, a także uszkodzenie płodu w łonie matki – to niektóre z konsekwencji wdychania smogu. Pora zacząć go unikać.

Zanieczyszczenie Powietrza – dodaj aplikację na swój telefon i bądź na bieżąco

Kliknij na obrazek i pobierz aplikację

smog 2