Sprawdź, za co można stracić prawo jazdy

Przez | 2 wrzesień 2015

Nowe przepisy ruchu drogowego wchodzą w życie 18 maja 2015. Sprawdź, za co można stracić prawo jazdy.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego od maja 2015
Za co będzie można stracić prawo jazdy? Funkcjonariusze policji będą mieli wiele powodów do tego, aby odebrać nam uprawnienia do kierowania pojazdem.
Surowsze kary za przekroczenie prędkości
Kierowcy będą musieli nauczyć się restrykcyjnego przestrzegania ograniczeń prędkości. Dlaczego? Zgodnie ze zmianami w przepisach ruchu drogowego od 18.05.2015 możemy stracić prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym. Funkcjonariusz będzie mógł odebrać dokument bezpośrednio po zatrzymaniu. Co dzieje się w sytuacji, gdy osoba, która straciła prawo jazdy na trzy miesiące, nie dostosuje się do nałożonej kary, nadal będzie prowadziła auto i zostanie zatrzymana do kontroli? Taki recydywista utraci, a właściwie nie odzyska prawa jazdy, przez sześć miesięcy. Jeśli i taka kara nie pomoże, a kierowca z ‚zawieszonym’ prawem jazdy zostanie złapany do kontroli po raz trzeci, to musi liczyć się z cofnięciem uprawnień do kierowania.
Utraty prawa jazdy na 3 miesiące mogą spodziewać się również ci kierowcy, którzy przewożą w aucie co najmniej o dwie osoby więcej, niż pozwala na to wpis w dowodzie rejestracyjnym.
Surowe kary czekają również tych, którzy nie mają oporów przed prowadzeniem auta na podwójnym gazie. W nowych przepisach ruchu drogowego wydłużono czas zatrzymania prawa jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Osoby, które zostały przyłapane na prowadzeniu auta po spożyciu alkoholu po raz pierwszy, mogą stracić uprawnienia na okres od 3 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zostanie odebrane dożywotnie. Poza tym zostaną wprowadzone kary pieniężne oraz przymus zainstalowania w samochodzie alcoloku. Zniesiono również anonimowość pijanych kierowców. Wyroki w sprawach osób, które prowadziły auto pod wpływem alkoholu będą podawane do publicznej wiadomości.
Jak nie stracić prawa jazdy? Najlepiej być posłem
‚Ulgi’ w nowych przepisach ruchu drogowego otrzymają posłowie i senatorowie, którzy zmiany wprowadzili. Okazuje się, że przed utratą prawa jazdy nadal będzie chronił ich immunitet. Procedura odbierania para jazdy w przypadku posłów i senatorów jest długa i skomplikowana.
300420151155    Źródło: motofakty.pl, dziennikzachodni.pl