Tournee Geologiczne po rezerwatach przyrody Kielc

Przez | 1 marca 2018

Tournee  Geologiczne po rezerwatach przyrody miasta

 

Mnogość i wyjątkowość  walorów geologicznych na terenie miasta Kielce stwarzają doskonałe warunki do prowadzenia edukacji terenowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W związku z tym Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji zaprasza grupy szkolne do udziału w drugiej edycji bezpłatnych warsztatów  terenowych, które odbywać się będą na terenie Kadzielni, Wietrzni i Ślichowic. Tereny rezerwatów przyrody nieożywionej cechują się dużym nagromadzeniem interesujących zjawisk, świadczących o bogatej przeszłości geologicznej i historycznej, o których należy informować już młode społeczeństwo. Bezpośredni kontakt z przyrodą jest bowiem najlepszą formą poznania otaczającego nas środowiska.

image004

Głównym celem realizowanych zajęć jest możliwość bezpośredniej obserwacji stanu środowiska przyrodniczego rezerwatów geologicznych miasta. Wybitne walory naukowe i  dydaktyczne  Kadzielni, Ślichowic i Wietrzni stwarzają bowiem możliwość przeprowadzania  nietypowej lekcji geologii i ekologii na świeżym powietrzu – informuje Kierownik Centrum Geoedukacji, Michał Poros.

W trakcie warsztatów Kieleckiego Tournee Geologicznego wykorzystane zostaną techniki pracy grupowej, które w szczególny sposób pobudzać będą  wrażliwość uczniów na otaczającą ją przyrodą. Geo-edukatorzy z Geoparku Kielce za pomocą prostych objaśnień i ćwiczeń będą starali się przedstawić najważniejsze fakty dotyczące przeszłości geologiczne Kadzielni, Ślichowic i Wietrzni.

Ubiegłoroczna edycja warsztatów terenowych spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony szkół regionu świętokrzyskiego, dlatego zdecydowaliśmy się na kontynuację zajęć w tym roku. Liczymy, że i tegoroczne edycja spotka się z pozytywnym odbiorem ze strony grupy szkolnych. Serdecznie zapraszamy. – dodaje Michał Poros.

 

Zajęcia w ramach Kieleckiego Tournee Geologicznego odbywać się będą w określone wtorki (od kwietnia do czerwca) w godzinach 10.00 i 12.00. W warsztatach mogą wziąć udział szkolne grupy zorganizowane (maks. 30-osobowe).  Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (rezerwacje@geopark-kielce.pl). Szczegóły dotyczące Kieleckiego Tournee Geologicznego znajdują się  na stronach internetowych Geoparku Kielce: www.geopark-kielce.pl  i www.centrum-geoedukacji.pl