VIII Świętokrzyskie Święto Pszczoły

Przez | 12 sierpień 2015

VIII Świętokrzyskie Święto Pszczoły
- 21-23 sierpnia – Bałtowski Kompleks Turystyczny –

plakat Bałtów

W dniach 21 – 23 sierpnia w Bałtowie odbędzie się już ósma edycja Świętokrzyskiego Święta Pszczoły. To niezwykle barwna impreza, na której pojawiają się najwięksi producenci oraz hodowcy z Polski i zagranicy, by zaprezentować smakowe i lecznicze walory miodów i innych produktów pochodzenia pszczelego.
Na gości czeka jarmark produktów pszczelich, woskowych wyrobów artystycznych, naturalnych kosmetyków oraz rękodzieła ludowego. To również niepowtarzalna okazja ku temu, by spróbować aromatycznych miodów pitnych, nalewek, piw i potraw regionalnych.
Dla osób zainteresowanych fachową wiedzą i doradztwem 22 sierpnia o godz. 10.00 odbędzie się konferencja poświęcona apiterapii. Wykłady poprowadzą:
10.30 – 12.00 – prof. Ryszard Czarnecki – „Lecznicze właściwości pyłku i pierzgi”,
12.00 – 12.30 – wykłady poprowadzą specjaliści apiterapii z Ukrainy,
12.45 – 14.00 – prof. Małgorzata Dżugan – „Zdrowotne właściwości miodów i produktów pszczelich”.

Wystawom towarzyszyć będzie niepowtarzalna Biesiada Pszczelarska przy muzyce ludowej i ognisku. Nie zabraknie również występów artystycznych. W tym roku na scenie wystąpią takie zespoły jak: „Zelga Brothers”, „Tuhaj Bej” oraz kapela karpacka „Miklos”.
Trwające przez 3 dni święto jest również doskonałą okazją do zapoznania się z historią i tradycją polskiego bartnictwa. Na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego znajduje się bowiem „Skansen Pszczeli”. Jego znakiem rozpoznawczym jest pomnik pszczoły robotnicy, w pobliżu którego znajdują się różne formy uli – od najbardziej pierwotnych po nowoczesne. Z umieszczonych tablic możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia pszczół, a także o korzyściach jakie człowiek czerpie z ich istnienia. Wstęp na teren skansenu jest bezpłatny.
Obok skansenu znajdują się również „domki ulowe” służące do inhalacji powietrzem z ula. Seanse zalecane są osobom z wieloma schorzeniami, między innymi z chorobami układu oddechowego, alergiami czy z problemami wywołanymi przez nadmierny stres.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Delta, Stowarzyszenie Bałt, Centrum Apiterapii ApiBałt, Urząd Gminy Bałtów, Rejonowe Koło Pszczelarzy w Ostrowcu Św., Polski Związek Pszczelarski, Świętokrzyski Związek Pszczelarzy, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Urząd Marszałkowski Woj. Świętokrzyskiego Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba, Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, Urząd Gminy Bałtów.