Obecnie Kadzielnia to park rekreacyjny wraz z amfiteatrem, ale przede wszystkim z rezerwatem przyrody nieożywionej o nazwie Skałka Geologów (295 m n.p.m.). Jest to relikt dawnej Góry Kadzielnia należącej do wapiennego Pasma Kadzielniańskiego i jednocześnie najwyższe wzniesienie Kadzielni. Ze szczytu Skałki rozciąga się piękny widok na Karczówkę, Pasmo Zgórskie i Posłowickie oraz masyw góry Telegraf. Niestety Skałka Geologów nie jest udostępniona dla turystów, próżno szukać na niej szlaku turystycznego czy ścieżki edukacyjnej. Za to sam ostaniec można podziwiać niemal z każdej strony dzięki otaczającym go ścieżkom oraz punktom widokowym zlokalizowanym na ścianach kamieniołomu.
Kamieniołom na Kadzielni istniał od XVIII w. i dostarczał surowca m. in. do wypalania wapna. Ok. 1770 r. powstał tu pierwszy piec przeznaczony do tego celu, a wydobycie surowca skalnego stało się przyczyną powstania głębokiego wyrobiska, przez część dna którego możemy obecnie spacerować.
A jaka jest geneza nazwy „Kadzielnia”? Jedni mówią, że nazwa wzgórza pochodzi od rosnących tu ziół używanych do produkcji kadzideł. Inni zaś, że tereny te dzierżawił kadzielnik, czyli… kościelny. Może rzeczywiście ta druga wersja jest prawdopodobna, skoro wg legendy, niegdyś na Kadzielni znajdowało się miejsce pogańskiego kultu z ołtarzem służącym do składania ofiar. Co prawda to nie jest potwierdzony przekaz, pewnym zaś jest, że jeszcze w XVI w. wzgórzem opiekował się kościelny kieleckiej kolegiaty, którego zadaniem było m.in. „odpędzanie” pogańskich mocy…
Spacerując po dawnym kamieniołomie z łatwością można dostrzec ślady działalności górniczej. Ale nie tylko! Taki spacer to w pewnym sensie lekcja historii planety Ziemi. Skamieniałości organizmów sprzed milionów lat można odnaleźć w masywnych kadzielniańskich wapieniach budujących Skałkę Geologów oraz wschodnią część kamieniołomu. Paleontolodzy i geolodzy odnaleźli tu ślady m. in. gąbek, koralowców, liliowców czy ślimaków.
Po Kadzielni warto po prostu pospacerować podziwiając widoki. Nawet w sezonie turystycznym nie odwiedzają tego miejsca tłumnie turyści, dlatego teren można spokojnie zwiedzać. Kadzielnia oferuje również kilka atrakcji. Jest tutaj licząca ok. 160 m, podziemna trasa turystyczna (link), która powstała z połączenia trzech jaskiń – Jaskini Odkrywców, Prochowni i Szczeliny na Kadzielni. Niestety nie udało nam się jej odwiedzić, ponieważ w czasie kiedy byliśmy jaskinia była zamknięta z powodu pandemii COVID-19. Amatorzy mocniejszych wrażeń mogą skorzystać z tyrolki czyli trzech zjazdów na linie z przepięciami i spacerem mostem linowym zawieszonym wśród koron drzew. To wszystko w ramach Parku Linowego Kadzielnia
Nie można nie wspomnieć o znajdującym się na Kadzielni amfiteatrze. To chyba jedyne tego typu miejsce w Polsce! Amfiteatr, na którego widowni może zasiąść ok. 5 400 widzów, znajduje się na południowej części wzgórza i technicznie jest niejako wkomponowany w kamieniołom. Od 2010 r. czyli od czasu gruntownej przebudowy ma profesjonalną scenę wraz garderobami i pomieszczeniami technicznymi. Nad sceną znajduje się zadaszenie, a nad widownią rozsuwany dach. Oczywiście jest on mocno zauważalny na tle ścian skał Kadzielni, ale skoro znajduje się tutaj od 1971 r., to chyba naturalnym było przebudowanie go, a nie usunięcie.
Kadzielnia – informacje praktyczne
– Jeśli na Kadzielnię wybierasz się samochodem, możesz zostawić auto na bezpłatnym parkingu, który znajduje się przy samym rezerwacie na ul. Krakowskiej. Można również zaparkować z drugiej strony Kadzielni, wzdłuż Alei Legionów lub przy stadionie piłkarskim przy ul. Ściegiennego.
– Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, na Kadzielnię dojedziesz sprawnie praktycznie z każdego miejsca w Kielcach. W zależności od tego z jakiej linii skorzystasz, wysiądź na przystanku Krakowska Kadzielnia (4, 6, 7, 11, 12, 14, 17, 19, 24, 27, 29, 31, 32, 43, 55 , T), Al. Legionów Kadzielnia (linia nr 54) lub Al. Legionów stadion (4, 30, 44, 54). Szczegółowe informacje na temat komunikacji miejskiej znajdziesz na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.
– Wstęp na Kadzielnię jest bezpłatny, zapłacisz zaś za wstęp do jaskini oraz za tyrolkę.
żródło: .aktywniwpodrozy.pl