Skałki Piekło pod Niekłaniem | Najpiękniejszy rezerwat przyrody nieożywionej w Świętokrzyskim

Jeśli macie w planach podróż S7 na trasie Kraków – Warszawa i szukacie pomysłu na przerwę w podróży, to świetnie się składa, bo mamy dla Was genialną propozycję

Niecałą godzinę drogi od Kielc i jedynie 25 minut jazdy od Szydłowca, a więc całkiem blisko S7, znajduje się przepiękny Rezerwat Przyrody „Skałki Piekło pod Niekłaniem”, gdzie skały dzięki procesom erozyjnym piaskowców, przybrały przeróżne formy

 Znajdziecie tam skalne ambony, grzyby, łuki oraz niewielkie jaskinie i choć stanowisko nie jest duże to z pewnością nudy tam nie zaznacie 

👉 Od tego fantastycznego miejsca dzieli Was zaledwie półgodzinny spacer z parkingu

👉 Trasa prowadząca do skałek jest lekka i przyjemna i można na nią wybrać się nawet z młodszymi dziećmi

👉 Przez Rezerwat przebiegają zarówno szlaki turystyczne, jak i ścieżka dydaktyczna, która pozwala dotrzeć pod same skałki

 Skałki Piekło pod Niekłaniem – dlaczego rezerwat?

 Rezerwat został utworzony w 1959 r. , by zachować osobliwe formy skalne. Skały, o których mowa zostały wyrzeźbione dzięki procesom erozyjnym w triasowych i dolnojurajskich piaskowcach. Dzięki temu pięknie odróżniają się żółtym i pomarańczowym, ale też ciemnym kolorem na tle zieleni lasu. Na długości kilkuset metrów skałki tworzą dwa osobne skupiska. Idąc niebieskim szlakiem od parkingu najpierw docieramy do niższych i ciemniejszych form skalnych, by następnie dojść do bardziej kolorowych i okazałych, osiągających do 8 m wysokości, ostańców. Są to skały o wyjątkowo nietypowych kształtach, takich jak grzyby, kominy, ambony (kazalnice), czy też… co podpowie wyobraźnia. My widzieliśmy w nich żelazka (takie z duszą;-), maczugi i okręty! Pomiędzy skałkami znajdują się niewielkie jamy i jaskinie.

Oprócz samych skał, rezerwat jest skupiskiem bogatej flory i fauny. W skalnych szczelinach przetrwała bardzo rzadka paproć zanokcicy północnej – relikt klimatu polodowcowego. Poza tym, na powierzchni rezerwatu, który obejmuje ponad 6 ha lasu mieszanego można podziwiać 200-letnie sosny i dęby. Na szlaku ustawiono tablice z informacjami o bogatej historii bartnictwa w tutejszych lasach, na drzewa bartne najczęściej wybierano bowiem sosny i dęby właśnie.

Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem znajduje się w północnej części województwa świętokrzyskiego, w okolicy wsi Niekłań Wielki, na końcu której umiejscowiono bezpłatny parking. W zależności od tego, z której strony będziecie jechać, należy dotrzeć do drogi nr 42 łączącej Końskie i Skarżysko Kamienną i w miejscowości Stąporków skręcić na Szydłowiec. Dojazd z Kielc zajmuje ok. 40 min.

Jak dojść do skałek czyli szlaki turystyczne z parkingu

Z parkingu do rezerwatu prowadzi szlak niebieski. Na początku szlaku mijamy punkt poboru wody  oraz miejsce piknikowe – drewniane ławki i stolik, a następnie idziemy szeroką drogą przeciwpożarową. Po pokonaniu ok. 1 km skręcamy w lewo w las. Idziemy cały czas za znakami niebieskimi i niebawem naszym oczom ukazują się pierwsze formacje skalne. Wśród tych niezwykle malowniczych ostańców spędzamy jakiś czas, fotografując i filmując, a następnie ruszamy dalej szlakiem czarnym, dzięki czemu robimy małą pętelkę. Po drodze mijamy kolejne interesujące skałki o nazwie która mocno nas intryguje – Schronisko Sympozjalne. Niestety burza depta nam już po piętach, więc decydujemy o powrocie. Szlak czarny dołącza do niebieskiego, którym wracamy na parking. Cała wycieczka zajmuje nam ok. 2 godz., a samo dojście do skałek niecałe 0,5 godz. Jeśli chodzi o skalę trudności – należy zaliczyć ją do łatwych.

Jeśli jednak ktoś wolałby się wybrać na dłuższą wycieczkę, to przez rezerwat przebiega długodystansowy niebieski szlak turystyczny. Liczy on 81 kilometrów i wiedzie z Kuźniaków do Skarżyska-Kamiennej. Można też skorzystać z krótszego, liczącego zaledwie 7 km czarnego szlaku wiodącego do skałek z Wólki Plebańskiej (którego fragment wykorzystaliśmy na naszej trasie).

Podsumowując, Skałki Piekło pod Niekłaniem to idealne miejsce na popołudniowy, weekendowy wypad z Kielc, lub innych okolicznych miejscowości. Łatwość dojazdu i dojścia, bezpłatny parking, który z powodzeniem pomieści kilkanaście aut, no i przede wszystkim sam urok formacji skalnych, stawiają rezerwat bardzo wysoko na liście miejsc, które warto odwiedzić w świętokrzyskiem. Jest ono idealne na wycieczkę z dziećmi, a trzeba wspomnieć, że posiada również walory edukacyjne, ponieważ na szlaku rozstawiono tablice informacyjne z ciekawostkami dotyczącymi lasu, w tym, jak wspomniałam wcześniej, z opowieścią o leśnym pszczelarstwie. Naszym zdaniem Skałki Piekło pod Niekłaniem to absolutne „must see” okolic Kielc! Z resztą, nie na darmo, rezerwat ten został uznany za najpiękniejszy wśród rezerwatów przyrody nieożywionej w województwie świętokrzyskim.

Dodatkowo wycieczkę do Rezerwatu Skałki Piekło pod Niekłaniem, można połączyć z odwiedzeniem równie ciekawego rezerwatu o nazwie Gagaty Sołtykowskie. Znajdziecie tam iście marsjański krajobraz i ślady gadów jurajskich sprzed 200 milionów lat. A to wszystko w odległości zaledwie ok. 10 km od Piekła pod Niekłaniem.

żródło: .aktywniwpodrozy.pl

NAJNOWSZE POSTY

POGODA

Reklama

Filmy

Archiwum

Dodatkowe informacje