Piękne stroiki, bombki, szopki i inne dekoracje świąteczne – to wszystko będzie można zakupić podczas Bożonarodzeniowego Kiermaszu Ekonomii Społecznej, który już za kilka dni odbędzie się w Kielcach. Ozdoby te przygotowały świętokrzyskie podmioty ekonomii społecznej, aby wprowadzić w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Świąteczne stroiki, bombki, obrazy, szopki, Bożonarodzeniowy Kiermasz Ekonomii Społecznej to wyjątkowe wydarzenie, które od wielu lat – w imieniu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego – organizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w okresie przedświątecznym. Tegoroczny Kiermasz organizowany jest w ramach projektu pn. „Koordynacja polityki społecznej w województwie świętokrzyskim” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Działanie 04.13 – Wysokiej jakości system włączenia społecznego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Jego celem jest promocja idei ekonomii społecznej oraz wsparcie podmiotów ekonomii społecznej, działających na terenie województwa świętokrzyskiego, które zatrudniają i wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, w tym osoby z niepełnosprawnościami.
- Podczas kiermaszu będzie można zakupić piękne prezenty dla bliskich, niepowtarzalne ozdoby i dekoracje świąteczne, aby rodzinne spotkania mogły odbywać się przy kolorowym, pięknie udekorowanym stole. Ozdoby te zostały ręcznie wykonane przez ludzi o niezwykłych umiejętnościach i wrażliwości artystycznej, reprezentujących warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, przedsiębiorstwa społeczne, fundacje i stowarzyszenia. – mówi Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.
Wybierając produkty i usługi oferowane przez podmioty ekonomii społecznej wspiera się integrację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami oraz tworzenie nowych miejsc pracy w regionie.
Bożonarodzeniowy Kiermasz Ekonomii Społecznej odbędzie się w dniach 2 i 3 grudnia 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego oraz siedmiu instytucjach publicznych, mających swoją siedzibę w stolicy regionu.
- „Ekonomia społeczna łączy. Teraz znów połączyła kilka kieleckich instytucji publicznych, które wspólnie chcą wspierać te podmioty, które na co dzień pomagają innym. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Kielc i okolic, aby 2 i 3 grudnia br. wstąpili do urzędów, odwiedzili kiermasz, dokonali zakupu, a tym samym wsparli świętokrzyskie podmioty ekonomii społecznej, bo podmioty te czynią dobro” – przekonuje marszałek Renata Janik.
Zapraszamy w poniedziałek, 2 grudnia do zakupu wyjątkowych dekoracji świątecznych w:
- Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego (al. IX Wieków Kielc 3),
- Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach (ul. Witosa 86),
- I Urzędzie Skarbowym w Kielcach (ul. Wróbla 17),
- Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Oddział w Kielcach (ul. Wojska Polskiego 65B),
- Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – Oddział w Kielcach (ul. Kolberga 2a),
we wtorek, 3 grudnia do:
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego (al. IX Wieków Kielc 3),
- II Urzędu Skarbowego w Kielcach (ul. Częstochowska 20),
- Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Oddział Regionalny (ul. Warszawska 430),
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Oddział w Kielcach (ul. Kolberga 2a),
- Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Oddział Terenowy w Kielcach (ul. Piaskowa 18)
– informuje Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Podczas kiermaszu swoje rękodzieło zaprezentują 23 podmioty ekonomii społecznej z całego regionu m.in.: zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, fundacje, przedsiębiorstwa społeczne i stowarzyszenia.
Kupujesz? Pomagasz!
Kiermasz to doskonała okazja, by zakupić dla swoich bliskich wyjątkowy prezent, pięknie udekorować swój dom na zbliżające się święta. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele społeczne i pozwoli dalej prowadzić działalność na rzecz osób potrzebujących wsparcia.
- „To produkty, które powstały dzięki ekonomii społecznej – czyli łączeniu działalności dla dobra innych ze sprzedażą wytworzonych dóbr lub usług. Wybierając produkt, wykonany przez podmiot ekonomii społecznej nie tylko kupujemy niepowtarzalne rękodzieło, ale również wspieramy osoby, które dzięki niemu mają pracę i jednocześnie wspieramy te podmioty, które pomagają innym. Mamy pewność, że taki produkt jest jedyny w swoim rodzaju, bo został wykonany ręcznie, z cierpliwością i sercem. To właśnie czyni te ozdoby i dekoracje tak wyjątkowymi” – zachęca dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Elżbieta Korus.
Dlaczego warto wspierać ekonomię społeczną?
W centrum ekonomii społecznej stoi człowiek. Ta forma działania skupia się na wsparciu osób, które są w potrzebie m.in. osób z niepełnosprawnościami, starszych czy bezrobotnych. Ważnym działaniem w tym kontekście jest reintegracja, czyli np. znalezienie zatrudnienia i ponowne włączenie do społeczeństwa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wykluczenie dotyka nie tylko konkretnych osób, ale ma wpływ również na ich rodziny. Rozwój ekonomii społecznej jest istotny, aby przeciwdziałać i odwracać negatywne efekty marginalizacji.
Ekonomia społeczna to przede wszystkim podmioty ekonomii społecznej. Działają one na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, realizują szereg inicjatyw na rzecz osób potrzebujących wsparcia, integrują i ożywiają społeczność lokalną. Co szczególnie ważne – podmioty te tworzą miejsca pracy na lokalnym rynku m.in. dla osób z niepełnosprawnościami, aktywizują i wszechstronnie wspierają osoby, które mają problemy z samodzielnym radzeniem sobie z trudnościami życiowymi. Dostarczają ważnych dla społeczeństwa usług społecznych, świadczonych w szczególności wobec osób starszych, niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami – prowadzą m.in. żłobki, przedszkola, świadczą usługi opiekuńcze dla seniorów.
- „Dlatego też, doceniając ważną rolę ekonomii społecznej Samorząd Województwa Świętokrzyskiego od lat podejmuje działania, mające na celu tworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju tego sektora w regionie, w tym powstawania podmiotów ekonomii społecznej – przekonuje marszałek Renata Janik.
Samorząd Województwa Świętokrzyskiego wspiera ekonomię społeczną w regionie
Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć wyraźny rozwój sektora ekonomii społecznej w województwie świętokrzyskim, przejawiający się m.in. w stale rosnącej liczbie podmiotów ekonomii społecznej m.in. zakładów aktywności zawodowej, zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego od 2019 roku utworzono 5 nowych Zakładów Aktywności Zawodowej (ZAZ), a jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie kolejnego, dziesiątego Zakładu.
- „Obecnie w regionie działa aż 9 ZAZ-ów, w których pracuje łącznie 698 osób, w tym: 364 osób z niepełnosprawnościami. Zakład Aktywności Zawodowej to zakład pracy dla osób z niepełnosprawnościami, to wspaniałe miejsce, gdzie te osoby mogą się rehabilitować społecznie i zawodowo. Rozwijają się tu, pozyskują przyjaciół. Z roku na rok Zarząd Województwa przekazuje coraz większe środki finansowe wspierając ZAZ-y w rozwoju i w stworzeniu dogodnych warunków pracy i terapii dla osób z niepełnosprawnościami”. – wyjaśnia zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Arkadiusz Ślipikowski.
Zarząd Województwa wspiera podmioty ekonomii społecznej poprzez m.in. szkolenia dla przedstawicieli samorządów w zakresie ekonomii społecznej, upowszechnianie ekonomii społecznej wśród społeczeństwa i młodych ludzi, organizację wizyt studyjnych, sieciowanie podmiotów, promowanie lokalnych liderów ekonomii społecznej, stosowanie przez Urząd Marszałkowski klauzul i aspektów społecznych w zamówieniach publicznych czy organizację świątecznych kiermaszów ekonomii społecznej.
Otwórzmy serca i wspólnie wspierajmy ekonomię społeczną w naszym regionie.
Artykuł napisany został w ramach projektu pn. „Koordynacja polityki społecznej w województwie świętokrzyskim” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Działanie 04.13 Wysokiej jakości system włączenia społecznego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.